Anasayfa » PÜF NOKTALARI » Argan Yağının Faydaları ve Kullanımı
argan yağının faydaları
argan yağının faydaları

Argan Yağının Faydaları ve Kullanımı

Argan, Afrika Kıtası’nın kuzeyinde, Fas’ta yetişen bir ağaç türüne verilen addır. Argan yağı ise bu ağacın tohumları kullanılarak elde edilen bir yağ çeşididir.  Bu yağ, Fas ve çevresinde çok eski zamanlardan beri hastalıkların tedavisinde kullanılmıştır ve hala kullanılmaktadır. Günümüzde sağlık sektöründe oldukça önemli bir yeri olan bu yağın insan sağlığına olan faydaları oldukça fazladır. İşte özellikle kadınların hayatında önemli bir yeri olan argan yağının faydaları ve daha fazlası…

Argan Yağının Faydaları

argan yağının faydaları
argan yağının faydaları

Cildi Nemlendirir ve Güzelleştirir

Argan yağı, özellikle kuru ciltler için mucizevi bir yağ niteliğindedir. Çünkü bu yağ, cildi nemlendirir ve güzelleştirir. Argan yağını cilde uygulamak için 1-2 damla argan yağını avcunuza alın ve bu yağ ile cildinize, boynunuza masaj yaparak uygulayın. Ayrıca argan yağı, kırışıklıkları gidermede de oldukça etkilidir.

argan yağının faydaları
argan yağının faydaları

Argan yağı, güçlü antioksidan içermektedir. Bu sayede serbest radikaller ile savaşır ve cildi yaşlanmaya karşı korur. Eğer siz de cildinizin parlak ve sağlıklı görünmesini istiyorsanız, bir an önce argan yağı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Tırnak Bakımı İçin Kullanılabilir

argan yağının faydaları
argan yağının faydaları

Argan yağının faydaları arasında tırnakları güçlendirmesi de yer almaktadır. Özellikle tırnak eti problemi yaşıyorsanız, mutlaka argan yağını denemelisiniz. Bunun için birkaç damla argan yağı ile tırnak ve tırnak etlerinize masaj yapabilirsiniz. Argan yağını bir süre bu şekilde kullandığınızda bir süre sonra tırnak ve tırnak eti problemlerinizin son bulduğunu fark edeceksiniz.

Saçları Güçlendirir

Argan yağının saça faydaları oldukça fazladır. Bu yağ saçı nemlendirir ve kuru görünümden kurtulmalarını sağlar. Yine nemlendirici özelliği sayesinde kepek ve benzeri sorunların giderilmesine yardımcı olur. Argan yağının saça olan faydalarını duyan kişilerin aklına gelen ilk soru “argan yağı saça nasıl kullanılır” sorusudur. Bunun için öncelikli olarak bir miktar argan yağını avcunuza dökün ve önce saç derinize sonrada saçlarınızın tamamına sürün. Bu sırada saç derinize masaj yapmayı unutmayın. Çünkü masaj yapmak saç derinizdeki kan dolaşımını hızlandırır ve bu da saçlarınızın canlanması için oldukça faydalıdır.

argan yağının faydaları
argan yağının faydaları

Argan yağının faydaları arasında ayrıca; dudak güzelliğini sağlaması, hamilelikteki oluşan çatlaklara iyi gelmesi, kalp ve damar hastalıklarını önlemesi de yer almaktadır.

 

Hakkında Bolwebce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

7.000 ABONE ARASINA KATIL!..

ÜCRETSİZ ABONE OL, ANLIK HABERİN OLSUN