Anasayfa » ANNE & ÇOCUK » Bebeklerde kabızlık nasıl giderilir, kabızlık için ne yapılmalıdır
bebeklerde kabızlık nasıl giderilir
bebeklerde kabızlık

Bebeklerde kabızlık nasıl giderilir, kabızlık için ne yapılmalıdır

Bebeklerde kabızlık nasıl giderilir? Anne sütü çok faydalı olduğu için çoğu zaman bebeğin bünyesi tümünü emmektedir. Fakat bazı zamanlarda bir kısmını haftada birkaç defa dışkı yoluyla atmaktadır. Bebeğinizin kabız olduğu düşüncesine kapılacağınız zaman, zorlandığı ve acı çektiğinde olmalıdır. Anne sütü ile beslenen çocuklarda kabızlık seyrek görülmektedir. Sebebi ise, anne sütünün bebeklerin bağırsak harekelerini artırıp daha sık kaka yapmasını sağlayan motilin hormonu içermesidir. Bu yüzden bebeklerde kabızlık için öncelikle sütü tamamen kesmemelisiniz.

Bebeklerde kabızlık belirtileri

Bebeğinizin kabız olup olmadığını onu gözlemleyerek anlamanız mümkündür. Kakasını yapma sıklıklığı normalden daha uzun bir hal aldıysa muhtemelen kabız okumuş sayabilirsiniz. Ancak kesin sonucu almanızı sağlayacak diğer kabızlık belirtilerini de gözlemleyebilirsiniz.

 • Sert yapıda dışkı olması
 • Kaka yapmakta zorlanmak, yapamamak
 • Dışkıda parlak görünümlü kan lekesi
 • Karın bölgesinde sertlik ve şişkinlik
 • İştahsızlık, yemeği reddetmek
 • Kaka yapma öncesi hıçkırmak

Bebeklerde kabızlık nasıl giderilir

Bebeklerin kabızlığı için bir çok yöntem uygulanabilmektedir. Hafif egzersizler, masaj, meyve tüketimi genellikle kullanılan doğal yöntemler arasındadır.

 • Bacaklarını kaldırın ve tıpkı bisiklet sürüyormuş gibi dairesel şekilde hareket ettirin.
 • Biberonla besliyorsanız kullanmış olduğunuz mama markasını değiştirin.
 • Mama şişesinin içine erik, armut veya elma gibi biraz koyu meyve suyu ekleyin. 4 Aydan büyükse ölçülü su verin. (Doktorunuza danışarak ilerleyin.)
 • Rektal uyarım bağırsakların hareket etmesine yardımcı olabilir. Ateş ölçerin ucuna veya kulak pamuğunun ucuna hafif zeytinyağı/vazelin sürün. Bebeğinizin makatına sadece birkaç defa ve hafifçe bası uygulayın.
 • Göbeğinin üstüne elinizi koyarak saat yönünde dairesel hareketlerle masaj yapın. Ne kadar bastıracağınızı bebeğinizin verdiği tepkiye göre ayarlayın. (Çok bastığınızda rahatsız olduğu için anlayacaktır.)
 • Ilık su ile duş aldırın. Aynı zamanda karnına masaj yaparak su ile birlikte iyice gevşemesini sağlayın.
 • Kabızlık fitili gliserinli olarak kullanılabilmektedir. Fakat kullanımı konusunda doktora danışılmalıdır.

Hangi durumlarda doktora başvurulmalıdır

Kabızlık sadece bebeğinizin ne sıklıkla kaka yaptığıyla alakalı olmayıp, aynı zamanda ne kadar zorlandığı ile bağlantılıdır. 4-5 günde bir yumuşak kıvamda ve rahatlıkla yapıyorsa sorun yoktur. Fakat 5-10 günde bir yapıyor ve kakası kanlı, siyah, sert olursa doktora danışmalısınız.

Ayrıca, nadir durumlarda, bağırsaktaki kasların işe yaramaması veya sindirim sistemindeki bir sorun, şiddetli kabızlığa neden olabileceği için doktorunuza başvurmalısınız.

Bebeklerde kabızlık ateş yapar mı? Evet yapar, ateşinin artmaması için kısa sürede önlem almalı ve kabızlığa neden olan soruna kalıcı çözüm bulunmalıdır.

Bebeklerde kabızlık ne zaman biter? Ortalama 3-4 gün sürebilir. Daha uzun sürüyorsa doktora görülmesinde fayda var.

Bebeklerde kabızlık önleyici gıdalar nelerdir? Yazın; kayısı, çilek, kiraz, kışın ise; portakal yedirebilir ve armut ile elma suyu içirebilirsiniz. (posasız olarak yalnız suyu verilmeli.) Sebzelerden ise bolca brokoli verebilirsiniz. Kakası katıysa erik ve kayısı püresi oldukça iyi gelecektir. Her şeyden önemlisi su vermeyi ihmal etmeyin.

Bebeklerde kabızlık fitili? Fitil kullanımı normal şartlarda önerilmemekle birlikte yüksek ateş hallerinde tercih edilebilmektedir. Fitil, poposundan (kaka yaptığı bölgeden) hafifçe itilerek uygulanır. Gliserin Kansuk Pediatrik ve Paranox bebeklerde kabızlık fitili olarak kullanılan ilaçlardır.

Bebeklerde kabızlık neden olur? Anne sütü ile beslenmeyen veya az miktarda beslenen bebeklerde kabızlık görülme olasılığı fazladır. Çünkü inek sütünden üretilen mamaların proteini alerjik etkiye sebep olabilmektedir.

Bebeklerde kabızlık için fitil veya damla kullanmadan önce doğal yöntemler kullanılmalıdır. Bunun öncesinde ise neden olan faktörlerin oluşmaması için gerekli önlem önceden alınmalıdır.

Yenidoğan bebek cilt bakım ve koruması nasıl olmalı

Hakkında @dm!n

Püf Noktaları, Sağlık, Diyet, Yemek Tarifleri, Seyahat, Kişisel Bakım, Yaşam konularını bir arada bulacağınız, Türkiye'nin ilk ve tek sosyal paylaşım sitesi olarak size fayda sağlayacak içerikler yayınlamaktayız. Sizde bize fayda sağlamak için beğendiğiniz yazımızı sosyal medya hesaplarınızda paylaşın!...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

7.000 ABONE ARASINA KATIL!..

ÜCRETSİZ ABONE OL, ANLIK HABERİN OLSUN