Anasayfa » SEYAHAT » Çeşme nerededir, nasıl gidilir, gezilecek yerleri ve konaklama
çeşme otelleri, konaklama, gezilecek yerler
ÇEŞME OTELLERİ

Çeşme nerededir, nasıl gidilir, gezilecek yerleri ve konaklama

Çeşme İzmir’in güneybatısında yer alan ve özellikle son yıllarında en gözde tatil mekanları arasında gösterilen mistik kokusu ve eşsiz güzelliği ile öne çıkmış bir tatil bölgemizdir. Çeşme, İzmir’e 88, Efes’e 155, Foça’ya 143 kilometre mesafededir. Bazı otobüs şirketlerinin Çeşme’ye direkt seferi bulunmaktadır. İzmir Üçkuyular’dan kalkan otobüslülerle Çeşme’ye ulaşmak da mümkündür. İzmir Çeşme otoyolunda Çeşme’ye 7 kilometre kala sola dönülerek önce Alaçatı merkeze, 3 kilometre sonra da iskeleye ulaşılabiliyor. Alaçatı İzmir Adnan Menderes Havaalanı’na 90 kilometre mesafededir.

Çeşmede konaklanacak yerler

Çeşmede sayısız konaklama seçeneği mevcut, ÇEŞTOB’un (Çeşme Otelciler Birliği, 232-712 13 62, www.cestob.com) ücretsiz broşüründe, oteller hakkında daha ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Çeşmede gezilecek yerler:

Çeşme merkez:

Sadece Ilıca, Alaçatı da değil, Çeşme’nin kıyısındaki Dalyan Koyu da ince, altın kumlarla bezelidir. Sokakları bölgeye adlarım veren çeşmelerle, mimari özellikleriyle literatüre geçmiş evlerle süslüdür. Çeşme’nin tarihi havasını solumak isteyenler görkemli kaleyi ziyaret etmeli. Çeşme civarında durgun sularıyla Altınkum, Pırlanta, Tursite koylan ve “beach club”ların toplandığı Ayayorgi Koyu günlük aktiviteler ve deniz için tercih edilebilir. Karaada: Eskiden Rumların yaşadığı adada kilise kalıntısının yanı sıra birkaç eski taş ev görülebilir. Adanın Bandırma Koyu ile Mercan Geçidi’ndeki iki koy ada ziyaretçilerinin yüzmek için tercih ettiği koylar arasında. Adanın kuzeydoğusundaki Nadin Mağarası da adaya yolu düşenlerin ziyaret ettiği, ilgi gören bir noktadır. Yaz sezonunda haziran ayından itibaren Çeşmeden Karaada’ya günlük tekne turları düzenleniyor.

Alaçatı:

Alaçatı, Ege kıyılarımızda taş işçiliğine dayanan geleneksel mimarinin en son kalelerinden. Bu nedenle kasabanın kendisi sokak sokak gezilmesi gereken bir yer. Yine 19701ere kadar ayakta olduğu bilenen dört kiliseden biri bugün Pazaryeri Camii olarak hizmet veren Ayios Kostantinos Kilisesi (1874). Son zamanlara kadar sadece kavunu ile meşhur Ovacık köyü, üzüm bağlarına yeniden kavuşuyor.

Ildırı (Erythrai):

Alaçatı’ya yaklaşık 20 kilometre mesafedeki Ildırı köyü, doğası ve tarihi kalıntılarıyla günübirlik ziyaret için ideal bir yer. IIdırı, Erythrai antik kentinin üzerinde bulunuyor. Giritlilerin kurduğu, Lykialıların, Karialıların ve Pamphylialılarm da yaşadığı, Ionia Birliği’ne bağlı 12 kentten birisi Erythrai’den geride kalanlar burada. Athena Tapınağı kalıntıları, kilise, tiyatro, devlet agorası, tapınak biçimli mezar anıtı, Hellenistik devir villası, Roma villası, megaron biçimli evler, Herakles tapınak yeri, kent duvarları, Erythrol Tiyatrosu’nun iskeleti hâlâ görkemini korumaktadır. Antik tiyatronun da bulunduğu tepeden Gerence Körfezi’ndeki irili ufaklı adacıklar ve Sakız Adası manzarası mükemmel. Bir balıkçı köyü olan Ildırı’da balık fiyatlan eskisi kadar mütevazı değil. Balık yemek için ikinci önemli alternatif de yarımadanın kuzeybatı ucundaki Dalyanköy.

Ilıca:

Yaklaşık iki kilometrelik plajı ve Yıldızburnu mevkiinde denizden kaynayan şifalı sıcak termal suyuyla ünlüdür. Ilıca’dan 5 kilometre uzaktaki Şifne’de de termal banyolar ve içmelerde yer almaktadır.

Sadece Çeşmede değil tüm Türkiye’de yazın eğlencenin bir numaralı merkezi haline gelmiş olan ve merkezine ortalama 1 km uzaklıktaki Aya Yorgi plajına gitmeyi sakın ihmal etmeyin. Buradaki beach clublar gündüzleri plaj akşamları ise gece kulübü olarak hizmet vermektedir. Çeşmenin eşsiz güzelliğinde hem eğlence hem dinlenmek için Aya Yorgi plajı sizi bekliyor.

Ege Bölgesinde alternatif tatil yerleri arıyorsanız Bodrum’u görmeden geçmeyin deriz.

Hakkında @dm!n

Püf Noktaları, Sağlık, Diyet, Yemek Tarifleri, Seyahat, Kişisel Bakım, Yaşam konularını bir arada bulacağınız, Türkiye'nin ilk ve tek sosyal paylaşım sitesi olarak size fayda sağlayacak içerikler yayınlamaktayız. Sizde bize fayda sağlamak için beğendiğiniz yazımızı sosyal medya hesaplarınızda paylaşın!...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

7.000 ABONE ARASINA KATIL!..

ÜCRETSİZ ABONE OL, ANLIK HABERİN OLSUN