Anasayfa » PÜF NOKTALARI » Çörek otunun faydaları nelerdir, nerelerde ve nasıl kullanılır
çörek otu yağının faydaları nelerdir, nerelerde kullanılır
çörek otu yağı

Çörek otunun faydaları nelerdir, nerelerde ve nasıl kullanılır

Nigella Sativa bitkisinden elde edilen çörek otu binlerce yıldır mutfaklarda ve geleneksel tıp alanında yaygın olarak kullanılmaktadır. Eski Mısır tarihinden beri, artrit, alerji, astım, sedef, sivilce, egzama, diyabet, öksürük, grip ve soğuk algınlığı, yüksek tansiyon, obezite, kellik, bronşit ve gastrointestinal hastalıklarında aktif olarak kullanılmaktaydı. Aktif bileşikleri, kristalin nigellon ve thymoquinone olup, aynı zamanda, miristik asit, palmitik asit, stearik asit, palmitoleik asit, oleik asit, linoleik asit, araşidonik asit, proteinler-vitaminler ve B1, B2, B3, kalsiyum, folat, demir, bakır, çinko, fosfor içerir. Çörek otu yağının faydaları yalnız bunlarla kalmıyor;

Çörek otu ne işe yarar

 • Kanserin önlenmesi
 • Kan şekerini düşürmek
 • Zayıflamaya yardımcı olmak
 • İltihaplanmayı azaltmak
 • Alerjik reaksiyonları azaltmak
 • Bağışıklık sistemini güçlendirmek
 • Yaraları iyileştirmek
 • Solunum sistemini düzenlemek
 • Cinsel sorunlara iyi gelir
 • Vücuda detox etkisi sağlar
 • Mide rahatsızlıklarına iyi gelir
 • Balgam sökücüdür
 • Safra kesesini temizler
 • Cilt sağlığını iyileştirmek

Tüm bunlar çörek otu nerelerde kullanılır göstermektedir. Fakat sağladığı yararların bunlarla sınırlı olduğu söylenemez. Cilt bakımında da etkili olduğu için kozmetik alanında da oldukça önemli bir yere sahiptir.

Mide sorunları: Şişkinlik, hazımsızlık, kabızlık gibi sindirim sistemi sorunları yaşıyorsanız yaşıyorsanız kullanabilirsiniz. Ayrıca benzeriz içeriği sayesinde parazitlerin ortadan kaldırılmasını sağlamaktadır.

Kanser türevleri: Yapılan birçok araştırma içeriğindeki antioksidanlar ve çoklu doymamış yağ sayesinde kolon, akciğer, pankreatik, serviks ve ağız kanserini önlemeye birebir olduğunu göstermiştir. Bununla birlikte tümör oluşumunu engeller ve kanserli hücrelerin yayılmasını önlemeye büyük ölçüde etki gösterir.

Enflamasyonu azaltır: Çoklu ve tekli doymamış yağ içeriği sayesinde iltihaplanmayı ve ağrıları azaltmaya yardımcı olmaktadır. Ayrıca mide tahrişine de iyi gelmektedir.

Astım atakları: Yapılan birçok araştırma, astım ataklarını büyük ölçüde azalttığını göstermiştir. Astım krizini azaltması sayesinde hayat kurtarıcı özelliği de birlikte getirmektedir.

Alerjik reaksiyonlar: deri iltihabı, kurdeşen, kızarıklık, mide rahatsızlığı, göğüs sıkışması ve diğer yaygın alerjik durumların gibi alerjik durumların önlenmesine yardımcı olur.

Bağışıklık sistemi: Bu yağın en önemli özelliklerinden birisi de bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. Otoimmün hastaları için olumlu etki yaratabilmektedir.

Diyabet: Pankreas işlevini artırmaya yardımcı olarak diyabet riskini azaltır. Ölü hücrelerin yenilenmesini sağlar ve vücuttaki glikoz, insülin seviyelerini düzenler.

Obeziteyi önler: Vücuda, linoleik ve oleik asitler gibi sağlıklı yağlar kazandırır. Enerji vererek yağ yakımını artırıp fazla kilolardan kurtulmayı sağlar.

Hipertansiyon: Vücudun kolestrol seviyesini korumaya yardımcı olur. Kan basınç ve riskini azaltarak ateroskleroz, kalp, ve felç olasılığını minimum seviyeye düşürür.

Kolesterolü düşürür: İçeriğindeki linoleik asitler ve oleik asit yağları sayesinde kolesterolü önemli ölçüde azaltmaktadır.

Romatoit atrid: Düzenli olarak tüketildiği taktirde iltihaplı romatizma semptomlarının düşürülmesine yardımcı olmaktadır.

Sağlıkta olduğu gibi güzellik ve bakım alanında kendini ispatlamıştır…

çörek otu nasıl kullanılır, anne sütünü artırır mı

Sivilce oluşumu: Yapılan araştırmalara göre, %10’luk bir miktarı ile hazırlanan çörek otu kremi sivilceleri gidermeye yardımcı olmaktadır. Araştırmaya katılanların arasında %68 gibi büyük bir oranda memnuniyet sağlanmıştır.

Saç bakımı: Yüzyıllardır kuru ve yıpranmış saçların doğal bakımı için kullanılmaktadır. Antibakteriyel özelliği sayesinde kepek ve diğer cilt enfeksiyonlarını önlemek için topikal uygulanabileceği gibi şampuanın içine de katılabilir. Kafa derisine bir miktar yağ ile masaj yapılarak kullanılmalıdır.

Cilt bakımı: İçeriğindeki yağ asitleri sayesinde cilt sağlığına pek çok açıdan fayda sağlar. Nemlenmeyi engelleyen bakteriyel enfeksiyonları ortadan kaldırır, sağlıklı hücrelerin büyümesini tetikler ve hatta kırışıklık ile leke görünümünü iyileştiren bir koruma sağlar. Ayrıca sedef, egzama ve mantar hastalıklarının semptomlarını azaltılmaya yardımcı olmaktadır.

Ağrı kesicidir: Aktif bileşiği olan thymoquinone sayesinde, güçlü anti-enflamatuar ve ağrı giderici özelliklere sahiptir. Bir ay süresince günde iki defa 500 mg alımı, eklem şişkinliğine iyi gelirken, sabah semptomlarını ve insidanslarını önemli ölçüde iyileştirir.

Anti-alerjik: Alerjik rinit, bronşiyal astım ve atopik egzama gibi alerjik hastalıklarla mücadele eder. Alerjik riniti olan hastaların, 1 ay boyunca günde 0.5 ml yağ tüketimi ile burun tıkanıklığı, kaşıntısı, akıntısı düzelip hapşırma atakları azalmıştır.

Çörek otu kremi

Cilt üzerindeki etkileri çil, leke, sivilce, siyah nokta ve kırışıklıklara iyi gelmektedir. Bu özelliği, doğal çözüm arayan bir çok kişiyi çörek otu kremi kullanıcısı yapmaktadır. Çok önemli bir ayrıntıdır ki yaşlanmayı geciktirir. Erkekler, traş sonrasında kızarıklıkları ve oluşan yaraları düzeltmek için kullanmaktadır. Günümüz piyasasına 100 ml fiyatı ortalama 15 tl civarında satışa sunulmakta olup kolaylıkla temin edilebilmektedir.

Çörek otunun zararları

Ölçülü kullanılmadığı taktirde hipotansiyon, alerjik reaksiyon, gebelikle ilgili komplikasyonlar ve gastrointestinal sıkıntıya neden olabilmektedir.

~ Rahim dahil olmak üzere düz kasların kasılmasına neden olur. Prematüre doğum veya düşük yapma olasılığını artırma özelliğine sahiptir. Bu sebeplerden dolayı çörek otu yağının hamilelikte kullanılması önerilmez.

~ Kalp sağlığı ile ilgili rahatsızlığı olanların kullanmadan önce doktoruna danışması gerekmektedir.

~ Bazı bünyelerde alerjik reaksiyona neden olmaktadır. Dudak ve topikal bölgelerde kaşıntı dil ve diş etlerinde şişkinlik bu reaksiyonların başında gelmektedir.

~ Mideyi tahriş edebileceği gibi, bulantı, kusma, şişkinlik, kramp ve diğer gastrointestinal sorunlara neden olabilir.

Çörek otu nasıl kullanılır?

Yeni başlayanlar, 2 hafta boyunca günlük 2 defa bir çay kaşığı (5 ml) ; sonrasında günde bir kez 1 çay kaşığı olarak öneriliyor. Ayrıca kapsül formunda da alınabiliyor olup, 2 adet kapsül bir çay kaşığı miktarına eşittir. Soğuk pres şeklinde üretilen, koruyucu ve katkı maddesi olmayan doğal ve sade olanı tercih edilmelidir. Açıldıktan sonra buzdolabında saklanmalıdır. Cilde uygulanması en güvenli yol olup, kapsül formuda satılmaktadır. Eczanelerden veya doğal ürün satan yerlerden temin edilebilir.

Çörek otu anne sütünü artırır mı? 

Zengin bileşenleri sayesinde çörek otu anne sütünü artırmaya yardımcı olur. Yağ formunda kullanılabileceği gibi öğütülmüş halini bala karıştırarak da tüketilebilir. Ayrıca 1 çay kaşığı salataya katılarak da kullanılabilmektedir.

Çörek otu nasıl ezilir, öğütülür?

Kahve değirmeni, kahve öğütücüsü ve karabiber öğütücüsünde kepek iriliğinde ezilebilmektedir. Özellikle seramik bıçaklı olanlarını tercih ediniz.

Çörek otunun faydaları üzerinde araştırmalar hala devam etmekte olup ilerleyen zamanlarda belkide yenileri ile karşımıza çıkacaktır. Binlerce yıldır olduğu gibi bu mucizevi bitki insanoğluna sunulmuş en değerli şeyler arasında kalmaya devam edecek.

Zerdeçalın faydaları nelerdir, nasıl kullanılır

Chia tohumunun faydaları nelerdir, nasıl kullanılır

Hakkında @dm!n

Püf Noktaları, Sağlık, Diyet, Yemek Tarifleri, Seyahat, Kişisel Bakım, Yaşam konularını bir arada bulacağınız, Türkiye'nin ilk ve tek sosyal paylaşım sitesi olarak size fayda sağlayacak içerikler yayınlamaktayız. Sizde bize fayda sağlamak için beğendiğiniz yazımızı sosyal medya hesaplarınızda paylaşın!...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

7.000 ABONE ARASINA KATIL!..

ÜCRETSİZ ABONE OL, ANLIK HABERİN OLSUN