Anasayfa » PÜF NOKTALARI » Diş çürüğü temizleme, ağız bakımı ve sağlığını korumanın doğal yolları
çürük diş temizliği ve ağız bakımı yapmanın yolları
çürük diş temizliği

Diş çürüğü temizleme, ağız bakımı ve sağlığını korumanın doğal yolları

Diş çürüğü ve boşluklar dünyanın en yaygın ağız sağlığı sorunları arasındadır. Diş çürüğü belirtileri gençlerde ve yaşlılarda ağırlıkta olarak çocuklarda da görülür. Çürük olarak da adlandırılan diş boşlukları, diş çürümesine bağlı oluşan diş delikleridir. Dişlerdeki sert dokuların demineralize ve tahrip edilmesine neden olan bakteriyel bir enfeksiyon nedeniyle diş çürüğü oluşur.

Diş çürüğü neden olur

Ağız bakımının uzun süre yapılmamasından kaynaklı olarak gıdaların dişlere yapışık kalması, sıkça yeyip içmek, yetersiz florür, ağız kuruluğu, yıpranmış dolgular veya diş hekimlerinin yanlış uygulaması-kullanmış oldukları cihazlar diş çürüğüne neden olan faktörler arasında gösterilebilir. Anoreksiya ve bulimia gibi yemek yeme bozuklukları, tekrarlanan tasfiye nedeniyle ciddi diş problemlerine de neden olabilir.

Diş çürüğü belirtileri nelerdir

Diş çürüğü belirtileri, sorunun türüne ve ciddiyetine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Bazı yaygın diş çürüğü belirtileri, diş ağrısı, diş hassasiyeti, yiyip içerken meydana gelen hafif/keskin ağrılar, enfekte (enfeksiyona iltihaba uğramış) olmuş dişte görünen delikler/çukurlar, diş yüzeyindeki siyah, kahverengi veya beyaz lekelerdir.

Ağız bakımı nasıl yapılmalı

Boşlukların oluşumuna engel olmak ve mevcut boşlukların daha da kötüleşmesini önlemeye yönelik ilk adım, diş bakımına özen göstermektir. Dişlerinizi günde en az iki defa olacak şekilde, sabah ve yatmadan önce fırçalayın. Diş fırçasının ulaşamayacağı diş aralarını temizleyebilmek için yemeklerden sonra diş ipi kullanın ve uzun süreli koruma sağlaması için ağız bakım suyu kullanın.

Diş çürüğü temizlemek

Boşluklar tedavi edilmezse, şiddetli diş ağrısı, enfeksiyon ve hatta diş kaybına neden olabilirler. Diş çürüğü ve boşlukları için yapılan tedaviler, dolgular, kronlar ve kanal tedavisidir. Ayrıca rahatlamayı sağlayacak ve ağız sağlığını desteklemeye yönelik olacak bazı doğal ilaçlar da vardır.

Diş çürüğü temizleme uygulaması için elbette öncelikle uzman hekimlere başvuruyor olmanız gerekmektedir. Fakat evde kendi hazırlayacağınız doğal yöntemlerle diş çürüğü temizleme formüllerini de deneyebilirsiniz.

Karanfil

Karanfil, boşluklar da dahil olmak üzere her türlü diş sorununu tedavi etmek için en önemli etken maddeleri içermektedir. Anti-inflamatuar, analjezik ve antibakteriyel özelliklerinden dolayı, karanfil ağrıyı hafifletmeye ve boşluğun yayılmasını önlemeye yardımcı olur.

 • 2-3 damla karanfil yağı
 • 1/4 çay kaşığı susam tohumu yağı

Karanfil yağını susam yağı ile inceltin. Bu çözeltinin birkaç damlasını bir miktar pamuk topuna veya kulak pamuğunun ucuna dökün. Çürük dişin üzerine uygulayın. Yatmadan önce her gece tekrar edin. Diğer bir seçenek olarak da 1 adet karanfili çürük dişin üzene gelmeyecek şekilde çiğneyip açığa çıkan yağını birkaç dakika dilin üzerinde tutmaktır.

Tuz

Tuz, antiseptik ve antibakteriyel özelliklerinden dolayı diş çürüğü tedavisinde de kullanılabilir. Enflamasyonu ve ağrıyı rahatlatır. Herhangi bir enfeksiyonunu önlerken, ağız içinde oluşabilecek bakterilerin gelişimini engeller.

 • 1 çay kaşığı tuz
 • 1 bardak ılık su

Ilık su içine tuzu karıştırarak etkilenen diş üzerine odaklanıp ağzınızda çalkalayın. Sonuç alana kadar günde 3 defa 1 dakikalık sürelerle uygulayabilirsiniz.

Alternatif olarak, 1/2 çay kaşığı tuz ile biraz hardal yağı veya limon suyunu sakız kıvamına gelinceye kadar karıştırın. Elde etmiş olduğunuz karışımı kullanarak birkaç dakika masaj yapın. Son olarak ağzınızı bir bardak su ile çalkalayıp temizleyin. Bakterileri öldürmek için bu uygulamayı birkaç gün boyunca günde iki defa tekrarlayın.

Susam yağı

Susam yağı diş ağrısı gibi sağlık problemlerini azaltan eski bir uygulamadır. Ağız sağlığı problemlerine neden olan zararlı bakterilerin temizlenmesine yardımcı olur.

 • Bir yemek kaşı Susam yağını yaklaşık 15-20 dakika boyunca ağzınızda hafifçe gezdirin. Sonrasında ağzınızı bir bardak kılık suyla çalkalayarak temizleyin.
 • Faydasını görene kadar sabahları aç karnına bu uygulamayı tekrarlayın
 • Dişlerinizi her zamanki gibi fırçalayın.

Uyarı:

 • Yalnız bunu yaparken Susam yapını çiğnemekten veya yutmaktan kaçının.
 • Antimikrobiyal faydalar için tuzlu su kullanın.
 • Susam yağı yerine alternatif olarak ayçiçek yağı veya hindistan cevizi yağı da kullanabilirsiniz. Dilerseniz sonuçları karşılaştırabilmek adına her gün birini uygulayabilirsiniz.

Sarımsak

Antibiyotik özelliklerin yanı sıra antibakteriyel bakımından oldukça zengin olan sarımsak kullanımı, diş çürümesi ve boşlukları içinde önerilmektedir. Ağrıları azalmasının yanı sıra aynı zamanda diş sağlığını korumaya yardımcı olmaktadır.

 • 3-4 diş sarımsak
 • ¼ çay kaşığı kaya tuzu

Sarımsakları ve tuz ile karıştırarak macun kıvamına getirin. Enfeksiyonlu dişin üzerine uygulayarak 15 dakika kadar bekleyin. Bunu 2 hafta boyunca günde iki defa uygulayın.

Uyarı:

Bunların dışında diş hassasiyetinde hızlı rahatlama sağlamak için enfeksiyonlu dişin üzerine sarımsak ile masaj yapabilir veya yemeklerinizde düzenli olarak sarımsak bulundurabilirsiniz.

Meyan kökü

American Chemical Society’nin Journal of Natural Products gazetesinde yayınlanan bir araştırmaya göre, meyan kökü diş sağlığı için etkili rol oynamaktadır. Kuru meyan kökü licoricidin ve licorisoflavan diş boşluğuna neden olan bakterilerin artmasını engelleyebilen etkili antibakteriyel bileşikler içermektedir. Ayrıca, plak oluşumunu da azaltabilmektedir. Dişlerinizi fırçalarken düzenli olarak kurutulmuş meyan kökü tozunu kullanabilirsiniz.

Zerdeçal

Zerdeçal, bakterilerin oluşturabileceği enfeksiyonlara karşı diş eti sağlığının korunmasına yardımcı olur. Ayrıca diş çürüklerini önlemeye yardımcı olan antibakteriyel ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.

 • Enfeksiyonlu diş üzerine biraz zerdeçal tozu uygulayın. 5-10 dakika bekleyin ve sonra ılık suyla iyice durulayın.
 • Alternatif olarak da ½ çay kaşığı zerdeçal tozunu biraz hardal yağı ile karıştırıp diş ve diş etlerinize masaj yapın.
 • 10 dakika bekledikten sonra tükürün.
 • Bu yöntemlerden birisini günde 1 veya 2 defa tekrarlayın.

Hint bektaşi üzümü

Diş çukurlarını azaltmaya yardımcı olabilecek bir diğer iyi bilinen bitki ise amla olarak da bilinen bektaşi üzümüdür. Antioksidan ve c vitamini bakımından oldukça zengin olup bakteriler ile mücadele ederek enfeksiyonlara karşı savaşır. Aynı zamanda, diş etlerine yarayan bağ dokusunun iyileşmesi ve gelişimini sağlarken, ağzı temizler ve ağız kokularından kurtulmaya yardımcı olur.

 • ½ çay kaşığı kurutulmuş amla tozunu 1 çay bardağının içine atıp karıştırarak için.
 • Veya günlük 1 adet taze meyvesini yiyin.
 • Taze ya da toz halinde bektaşi üzümü bulamıyorsanız doktorunuza danışarak kapsülünü kullanabilirsiniz.

Hindistan Cevizi

Kore’deki Yonsei Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre, hindistan cevizi özü antiparojenik özelliği sayesinde, karyojenik oral bakterilerin neden olduğu oyukları ve diş çürüklerini önlemek için kullanılabilmektedir.

 • Hindistan cevizinin içini rendeleyin ve biraz karanfil yada kekik yağıyla karıştırın.
 • Enfeksiyonlu dişlere uygulayarak 15 dakika bekletin ve ağzınızı ılık suyla durulayın.
 • Uygulamayı günde en az 3 veya 4 kez tekrarlayın.

Uyarı:

Pamuklu çubuk kullanarak dişlerine direkt olarak hindistan cevizi yağı da uygulayabilirsiniz.

Buğday Çimi

Buğday çiminde ki doğal antibakteriyel özellikler diş çürükleri ve boşluklara karşı mücadelede yardımcı rol oynarken aynı zamanda diş ağrılarını azaltır. Ayrıca, buğday ekmeği yüksek oranda, diş sağlığını korumak için gerekli olan A ve E vitaminlerinin yanı sıra demir, kalsiyum ve magnezyum içerir.

 • Buğday çiminin diş sağlığını korumaya yardımcı olması için günde 2-3 defa 1 çay bardağı suya bir miktar ekleyerek ağzınızı çalkalayabilirsiniz.
 • Ayrıca, bir miktar buğday çimini yavaşça çiğneyebilirsiniz. Sakız gibi çiğneyeceğiniz buğday çimi dişleri kuvvetlendirmek için ağız egzersizi olacaktır.

Ağız ve diş sağlığını korumanın yolları

 • Bakterileri öldürmek, plak oluşumunu engellemek ve diş eti hastalığını önlemeye yardımcı olmak için düzenli olarak ağız bakım suyu kullanınız.
 • Her yeyip içtikten sonra ağzınızı ılık suyla çalkalayın.
 • Plak oluşumundan kaçınmak için rafine şekerli yiyecek ve içeceklerden kaçının.
 • Plak birikimini ve ağızda bakteri oluşumunu azaltmak için yeşil ve siyah çay tüketin.
 • Her türlü asitli içecekten sonra dişlerinizi fırçalayın ve ılık suyla iyice yıkayın.
 • Tükürük üretimini desteklemek ve dişlerinizi kuvvetlendirmek için şekersiz sakız çiğneyin.
 • Günlük en aşağı 2,5-3 litre olacak şekilde bol miktarda su tüketin. Su sadece bakterileri temizlemeye yardımcı olmaz, aynı zamanda tükürük üretimi için de önemlidir.
 • Kızılcık suyunu düzenli olarak içmek ağız sağlığını korumaya yardımcı olur.
 • A, D, E ve K vitamini içeren gıdaların yanı sıra yeterli miktarda kalsiyum, fosfor, magnezyum ve diğer önemli mineralleri almaya özen gösterin.
 • Dişleriniz için doğal bir koruyucusu olan ağızda tükürük üretimini artırmaya yardımcı olması için yüksek lifli yiyecekler yiyin.
 • D vitamini takviyesi alın.
 • Çukurlardan kurtulmak için her gün düzenli olarak peynir yiyin.

Ağız sağlığınızı korumak, diş çürüğünü temizlemek veya diş boşluklarına karşı bu yöntemlerden birisini/birkaçını uygulayabilirsiniz. Önemli olan diş çürüğüne neden olan etkenleri öncesinde tespit edip önlemini almaktır.

Hakkında @dm!n

Püf Noktaları, Sağlık, Diyet, Yemek Tarifleri, Seyahat, Kişisel Bakım, Yaşam konularını bir arada bulacağınız, Türkiye'nin ilk ve tek sosyal paylaşım sitesi olarak size fayda sağlayacak içerikler yayınlamaktayız. Sizde bize fayda sağlamak için beğendiğiniz yazımızı sosyal medya hesaplarınızda paylaşın!...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

7.000 ABONE ARASINA KATIL!..

ÜCRETSİZ ABONE OL, ANLIK HABERİN OLSUN