Anasayfa » PÜF NOKTALARI » Eldeki yaşlılık lekeleri nasıl çıkar, yok edilir, krem, bitkisel çözüm
Yaşlılık Lekeleri

Eldeki yaşlılık lekeleri nasıl çıkar, yok edilir, krem, bitkisel çözüm

Yaşlılık lekelerini yok etmek için, ilaç kullanımı, lazer uygulama, yoğun atımlı ışık terapisi, kimyasal peel, dermabrazyon, donma gibi tıbbi yöntemlerin yanı sıra bitkisel çözüm olarak görülen birçok tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Özellikle, eldeki yaşlılık lekeleri nasıl giderilir konusu, bu durumla karşılaşan tüm bireylerin ortak sorunu haline gelmiştir. Peki yaşlılık lekeleri nasıl geçer?

Yaşlılık lekeleri neden olur, nasıl çıkar

Yaşlılık lekeleri, cildin üzerinde küçük, pigmentli oluşan bölgelerdir. Özellikle cildin güneşe maruz kalan bölgeleri arasında ki yüz, eller, omuzlar ve kollarda sıklıkla görülmektedir. Bu yüzden güneş lentijinleri de adlandırılmaktadırlar.

Yaşlılık lekeleri kaç yaşında başlar

Bu lekeler, 40 yaşın üzerinde olan bireylerde yaygın olarak görülsede, güneşin zararlı olan UV ışınlarına maruz kalma veya genetik faktörlere göre de ortaya çıkabilmektedir. Bazı durumlarda kanserli hücre yapısında gibi gözükse de, çoğunlukla zararsızdır ve tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyulmaz.

Yaşlılık lekeleri nasıl yok edilir

Tıbbi tedaviler

Yaşlılık lekelerini hafifletmek veya tamamen yok etmek için çok sayıda tıbbi tedavi uygulanmaktadır. Yaşlanma lekelerine neden olan pigment, epidermisin tabanında (cildin en üst katmanı) bulunur ve herhangi bir tedavi için bu katmana müdahale etmeyi gerekli kılar. Yaşlılık lekeleri için tedavi yöntemlerinden bazıları şunlardır;

Lazer ve Yoğun Atımlı Işık Terapisi

Bu terapi, melanin üreten hücreleri cildin yüzeyine zarar vermeden yok etmeye amaçlar ve yaşlılık lekelerini yok etmek için birden fazla seans gerektirir. Lazer Terapisinin ayrıca, cildin hafif renk solması  gibi bazı yan etkileri vardır.

İlaçlar

Tıbbi tedavi, tek başına veya retinoid ile kombinasyon halinde kullanılan ağartma işlemlerinde yaşlılık lekeleri için krem kullanımını içerir. Tedavi sürecine yardımcı olacağı için birkaç ay boyunca hafif steroidler kullanılabilir.

Kimyasal Peeling

Bu işlem cildinizin en dış tabakasını yakan bir asidik uygulamayı içerir. Yakma işlemi sonuçlandığında yeni ve lekesiz bir cilt açığa çıkmaktadır.

Donma (Kriyoterapi)

Bu tedavi yönteminde yaşlılık lekelerine sıvı azot uygulanarak fazla pigment yok edilir ve cildin lekelerden kurtulmasına yardımcı olunur. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, donmanın hafif kalıcı bir yara izi veya renk değişikliği riski oluşturabileceğidir.

Dermabrazyon

Dermabrazyon, medikal bir fırçanın cilt yüzeyinde hızla döndürülmesi işlemidir. Derinin üst tabakasını soyarak çıkarır ve yerine alttan gelen yeni bir deri tabakası oluşturur. Cilt üzerinde geçici kızarıklık veya kabuk meydana gelmesine neden olmaktadır.

Dermatologlar tarafından yaşlılık lekelerinin çıkarılması veya azaltılması için önerilen tıbbi tedaviler etkili olmakla birlikte çoğu zaman acı verici olabilmektedir. Bunun nedeni tedavilerin bir şekilde sağlığınıza zararlı olabilecek kimyasallar kullanılarak yapılmasıdır.

Tüm bu tıbbi yöntemlerin yanı sıra neyse ki, yaşlılık lekeleri için bitkisel çözüm de bulunmaktadır. Bazen, sonuç alma süreci daha uzun olsa da, maddi anlamda gereksinim duyulmazken aynı zamanda hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır.

yaşlılık lekelerine bitkisel çözüm

Yaşlılık lekeleri için bitkisel çözüm yolları

Bu istenmeyen lekeleri yok etmek için kanıtlanmış bazı doğal ve bitkisel uygulamalar bulunmaktadır.

 Limon Suyu ve Yoğurt

Limon suyu ve yoğurt, içerdiği asit miktarından dolayı lekeleri ağartmaya yardımcı olmaktadırlar. Limonun sitrik asit, antioksidan gibi diğer özellikleri de cilt üzerinde ki karanlık noktalarda solmaya yardımcı olur.

√ Hintyağı

Yaşlılık lekelerinin bazı türevleri cilt üzerinde kaba durmaktadır. Aynı durum sizin için de geçerliyse, birkaç ay boyunca düzenli olarak lekelere günde iki defa hint yağı ile masaj yapın. Bir süre sonra cildinizin pürüzsüz hale geldiğini belirgin bir şekilde göreceksiniz.

√ Soğan ve Elma Sirkesi

Soğan, yaşlılık lekeleri için iyi bir çaredir. 1 adet soğanı rendeleyin ve süzgeç yardımı ile suyunu bir kaseye boşaltın. Üzerine eşit miktarda elma sirkesi karıştırarak pamuklu çubukla lekelerin üzerine uygulayın. Bu yöntem kesinlikle yaşlılık lekelerinin giderilmesine yardımcı olacaktır.

√ Aloe Vera Suyu

Yapılan araştırmalar sonucu, Aloe veranın dermatolojik rahatsızlıkların (yanık ve izler gibi) tedavisinde büyük etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Aloe veradan elde edilen krem veya jel kıvamlı su, tedavi etmek için doğrudan etkilenen bölgelere sürülebilir.

√ Yaban Turpu

Yaban turpu kullanımı yaşlılık lekelerinin giderilmesine yardımcı olur. Bir miktar rendelenmiş turp ile bir bardak sütü karıştırıp ortalama 30-40 dakika bekletin. Süre sonunda pamuklu çubuk ile lekelerin üzerine uygulayın. Bu karışımın içerdiği Antioksidanlar ve diğer uçucu bileşkenler, zenginliği sayesinde lekeleri hızla yok eder.

√ Zeytinyağı ve Sirke

Uygulanan tedaviler arasında zeytinyağı ve sirke karışımı da oldukça tercih edilmektedir. Bir yemek kaşığı saf zeytinyağı ile aynı oranda sirkeyi karıştırıp lekelerin üzerine uygulayın. Ortalama yarım saat içerisinde su ile yıkayıp hafifçe durulayın.

√ Papaya Hamuru

Benekli alana Papaya hamurunu sürerek, uygulamadan 15-20 dakika sonra durulayın. Bu yöntemin günlük uygulaması maksimum sonuç alınmasına yardımcı olur.

√ Portakal Suyu ve Elma Sirkesi

2 veya 3 yemek kaşığı taze sıkılmış portakal suyuna yarım kaşık elma sirkesi ilave ederek karıştırın. Bu karışım lekelere yaklaşık bir ay boyunca uygularsanız, gözle görülür bir sonuç elde edeceksiniz.

√ Ayran ve Domates

Ayran ve domatesin içerdiği asidik içeriğin yaşlılık lekelerini gidermekte çok faydalı olduğu kanıtlanmıştır. Yalnız bu değil, aynı zamanda etkili bir temizleyici özellikleri de bulunduğu için uygulanabilmektedir.

√ Karpuz

Antioksidan bileşikler ve C vitamini bakımından zengin olan karpuz, lekelerin üzerine sürülmesi akabinde iyileştirmeye yardımcı olmaktadır.

√ Sarımsak

Birçok özelliği içinde barındıran Sarımsak ezilip cilde sürüldüğü taktirde faydasını göstermektedir.

√ Salatalık suyu

Salatalığın organik bileşiklerinin ağartma özellikleri, yaşlılık lekelerini azaltarak cildin görünümünü iyileştirmeye yardımcı olur.

√ Karahindiba

Karahindiba’nın bir takım cilt sorunlarını tedavi etmekten yana etkili olduğu kanıtlanmıştır. Yaşlılık lekeleri, bu güçlü bitkinin her gün tüketilmesi ile de etkili bir şekilde tedavi edilebilir.

√ Turp, Sirke, Limon Suyu ve Biberiye Yağı

Etkilenen bölgeye bir miktar limon suyu, turp,  biberiye yağı ve sirke karışımı hazırlayarak uygulayın. Bu sayede cildiniz temizlenir ve aynı zamanda parlatır.

√ Gül Suyu ve Sandal Tozu

Gül Suyu ve Sandal Tozunun iyice karıştırarak yaşlılık lekeleri için maske olarak uygulayın. Bir süre kurumasını bekleyin ve ardından bol suyla yıkayın.

Yaşlılık lekeleri nasıl önlenir

Cildinizde yaşlılık lekelerinin oluşmasını önlemek için bazı önlemler alabilirsiniz. Alabileceğiniz bazı önlemler şunlardır;

  • Öncelikle güneşin UV Işınlarından uzak durun.
  • Kapalı ortamda veya gölgede kalan kişiler güneş ışığına maruz kalanlara oranla daha az sorun yaşarlar. Bu nedenle, cildiniz Güneşin UV ışınlarına maruz kalmasını önlemelisiniz.
  • Cildinizin leke oluşumuna eğimli olan bölgelerini, diğer bir tabirle leke oluşumunun henüz başladığı yerlerine maske uygulayabilir, koruyucu sürebilir veya giysi ile örtebilirsiniz. Bu sayede güneşin zararlı olan UV ışınlarından korunmuş olacaksınız.

Yaşlılık lekeleri nasıl yok edilir artık biliyorsunuz. Yaşlılık lekeleri için bitkisel çözüm önerilerini uygulayarak önemli bir sağlık sorunu yaşamazsınız. Bu durum çoğunlukla tedavi gerektiren kanser hastalığına dönüşmemektedir.

Hakkında @dm!n

Püf Noktaları, Sağlık, Diyet, Yemek Tarifleri, Seyahat, Kişisel Bakım, Yaşam konularını bir arada bulacağınız, Türkiye'nin ilk ve tek sosyal paylaşım sitesi olarak size fayda sağlayacak içerikler yayınlamaktayız. Sizde bize fayda sağlamak için beğendiğiniz yazımızı sosyal medya hesaplarınızda paylaşın!...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir