Anasayfa » SEYAHAT » Gökçeada nerede, nasıl gidilir, nerede kalınır, nereler gezilir
Gökçeada nasıl gidilir, nerede konaklanır, gezilecek yerleri nerelerdir
GÖKÇEADA NASIL GİDİLİR, GEZİLECEK YERLERİ VE KONKALAMA

Gökçeada nerede, nasıl gidilir, nerede kalınır, nereler gezilir

Gökçeada Türkiye’nin en büyük adası unvanına sahip olmakla birlikte kendi suyunu kendi karşılayan, bol oksijenli bir havaya sahiptir. Homeros’un İlyada destanında Imbros adıyla geçer. Yavaş şehir ağına (Cittaslow) 2011’de katılan Gökçeada, kumsalları, köyleri, otantik kahvehaneleri ile ziyaretçilerini hayal kırıklığına uğratmaz, oldukça keyifli zaman geçirmelerini sağlar. Gökçeada’da deniz sörfü, kitesurf ve dalış gibi sosyal aktiviteler yaparak keyifli vakitler geçirebileceğiniz gibi gidilmesi de oldukça kolaydır.

Gökçeada’ya nasıl gidilir

Çanakkale iline bağlı olan Gökçeada’ya ulaşım, Gelibolu Yarımadası’nda bulunan Kabatepe Limanı’ndan kalkan arabalı vapurlar ile sağlanıyor. İstanbul-Kabatepe arası 333 kilometre. Anadolu Jet ve Bora Jet, pazartesi ve cuma İstanbul’dan Gökçeada’ya karşılıklı sefer düzenliyor. Çanakkale’den Gökçeada’ya Nisan 2009’dan itibaren deniz otobüsü seferleri yapılıyor.

Gökçeada da nerede kalınır

Ada merkezinde temiz ve konforlu küçük oteller bulmak mümkün. Yeni Bademli ve Uğurlu köyleri ev pansiyonculuğunda öne çıkıyor.

Gökçeada da ne yenir

Ada merkezinde et ve sulu yemek yapan pek çok restoran buluyor. En iyi balık lokantaları ise Kaleköy’ün sahilinde yer alıyor. Ayrıca Yörük çadırlarında gözleme yeyip, çay ve nargile içebilirsiniz. Çadırların en büyüğü Kaleköy yolu üzerinde kuruluyor.

Gökçeada denize girilecek plajlar

Adanın hemen her yerinden denize girmek mümkün. Aydıncık (Kefalos) sahilinde rüzgâr sörfü yapılabilir. Yıldız Koyu TUDAV’a tahsis edilip, Türkiye’nin ilk Su Altı Milli Parkı olarak İlan edilmiştir. Burada denize girdiğinizde Kaşkaval Burnu’ndaki Peynir Kayalıkları karşınıza çıkacak. Gizli Liman, Marmaros Koyu, Laz Koyu ve Kuzu Liman adanın bilinen diğer sahilleri. Arabayla adanın çevresinde dolaşırken denize girecek başka sahiller keşfetmeniz de mümkün. Marmaros Şelalesi de ziyaret listenizde yer almalı.Bölge yaz aylarında yangın riski yüzünden ziyarete kapatılıyor. Yaz aylarında şelaleyi ziyaret etmek isteyenlerin kaymakamlıktan İzin alınması gerekiyor. Şelaleye gelmeden Önce bir Yunan adası Olan Semadirek manzaralı Marmaros Koyu’nda yüzenler, şelalenin oluşturduğu doğal gölette tuzlu sularından arınabilirler. Gökçeada da gidilecek yerler Eski adı Panaia olan ada merkezi daha çok alışveriş için ziyaret ediliyor.

Gökçeada nasıl gidilir, nerede konaklanır, gezilecek yerleri nerelerdir, ulaşımı nasıldır

Rum evleri meşhurdur

Terk edilmiş Rum köyleri Gökçeada’nın belki de en belirleyici özelliğidir. Merkeze 4 km. uzaklıktaki Eski Bademli köyü eski Rum evleriyle adanın en eski köylerinden. Tepeköy, Dereköy ve Zeytinliköy de gezilmesi gereken yerler listesinde. Zeytinliköy’de ünlü dibek kahvesini yudumlamayı ihmal etmeyin. Osmanlı devrinde ilçe merkezi olan Yukarı Kaleköy’de bulunan Cenevizlilerden kalma İskiter Kalesi, Kokina mevkiinde bulunan Roma dönemine ait kaya mezarları, Yeni Bademli Höyüğü ve Dereköy’de bulunan tarihi kilise, çamaşırhane ve çeşmeler görmeye değer. Türkiye’nin en batıdaki noktası İnceburun (Avlaka Burnu) Uğurlu yakınlarında. Adadaki Rumlar İçin en önemli bayram olan “Panaiya” (ya da Panayır), her yıl 15 Ağustos tarihinde Tepeköy Meydanı’nda kutlanıyor. Şenliğe katılmak için her yıl birçok Rum ve Türk turist bu köyü ziyaret ediyor. Et orucunu bozan Rumlarla birlikte, çeşitli yerlerden gelen turistler gecenin geç saatleri- ne kadar köy meydanında şarkılar eşliğinde sirtaki oynayıp eğleniyor.

Tuz Gölü:

Tuz Gölü, rüzgâr ve dalgaların kopardığı bir lagün. Uzun yıllar boyunca rüzgâr ve dalgaların yığdığı kumlar, gölü denizden ayırmayı başardı ama ilişkisini tam olarak kesemedi. Gölü besleyen herhangi bir dere bulunmuyor, kısmen yağmur suları, çoğunlukla da denizden gelen tuzlu suyla besleniyor. Tuz Gölü’yle deniz arasında ince bir kum seddi var. Çok kurak yıllarda, buharlaşma sonucunda tamamen kuruyor ve üstünde doğal bir tuz tabakası kalıyor. Buradan elde edilen tuz yüzyıllarca Gökçeada’nın gereksinimini karşıladı. Göl, eski adı Kefalos olan Aydıncık mevkiinde yer alıyor. Gölden alınan çamurun cilde iyi geldiğine inanılıyor, tuz tabakasının altından çıkarılan siyah çamur tedavi amacıyla bütün vücuda sürülüyor. Yaran hakkında herhangi bir çalışma yapılmamasına rağmen göl kıyısında siyah çamura bulanmış ziyaretçiler görmek her zaman mümkün. Kurak dönemden sonra göl sonbaharda su tutmaya başlıyor. Flamingolar gölün beslenme koşullan İzin verdiği sürece burada kalıyor.

Marmaros şelalesi:

Gökçeada dünyada üzerinde tatlı su kaynaklan en fazla olan dört adadan biri olarak biliniyor. Marmaros Şelalesi, bir trekking cenneti. Uğurlu köyü yolundan Dereköğ gitmek gerekiyor Marmaros’u görmek için. Köy çıkışında Marmaros Koyu’na giden yolun yedinci kilometresinde, sağ tarafta yeşillikler içinde bir vadi görülüyor. Orman içinde akan derenin kıyısından eğrelti otlan eşliğinde yarım saatlik bir yürüyüş, ufak tefek birkaç çağlayanm ardından sizi Marmaros’a kavuşturuyor. Olanca ihtişamıyla 38 metreden dökülen şelale bir şaşkınlık duygusu yaratıyor önce. Yazın suları iyice azalan Marmaros Şelalesi, sularım dere aracılığıyla Marmara Denizi’ne gönderiyor.

Gökçeada nerede, nasıl gidilir, nerede konaklanır, nereleri gezilir ve ulaşımı nasıldır gibi konuları artık biliyorsunuz. Şimdi sıra tatil planınıza alıp seyahate çıkmaya geldi…

Keyifli tatilleriniz olsun…

Hakkında @dm!n

Püf Noktaları, Sağlık, Diyet, Yemek Tarifleri, Seyahat, Kişisel Bakım, Yaşam konularını bir arada bulacağınız, Türkiye'nin ilk ve tek sosyal paylaşım sitesi olarak size fayda sağlayacak içerikler yayınlamaktayız. Sizde bize fayda sağlamak için beğendiğiniz yazımızı sosyal medya hesaplarınızda paylaşın!...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

7.000 ABONE ARASINA KATIL!..

ÜCRETSİZ ABONE OL, ANLIK HABERİN OLSUN