Anasayfa » ANNE & ÇOCUK » Hamilelik belirtileri nelerdir, ne zaman başlar, nasıl gelişir
hamilelik belirtileri nelerdir, hamilelikte neler olur
hamilelik belirtileri

Hamilelik belirtileri nelerdir, ne zaman başlar, nasıl gelişir

Her ne kadar hamilelik testi veya ultrason ile net anlaşılsa da, hamilelik belirtileri vücuttaki bazı semptomlar ile kendini gösterebilir ve her hamilede aynı görülecek diye bir durum söz konusu değildir. Bazı kadınlarda gebeliğin ilk haftalarında görülürken, bazılarında daha sonra gelişebilir. Gebelik belirtileri aynı zamanda adet döneminden önce yaşanan semptomlara benzerlik gösterebileceği için her kadın hamile olduğunu anlamayabilir. Kişiden kişiye değişebileceği gibi hamilelik belirtisi gaz ve ishal ile birlikte de görülebilmektedir ve en önemli belirtisi adet gecikmesidir. Şayet muhtelif durumlar dışında gecikme yaşıyorsanız, hamilelik belirtileri ne zaman başlar araştırmaya başlıyor olabilirsiniz.

 • Değişken ruh hali
 • İdrar kaçırma
 • Göğüs hassasiyeti
 • Baş ve sırt ağrıları
 • Mide bulantıları ve ekşimesi
 • Yorgunluk hissi
 • Sivilce oluşumu
 • Kilo artışı
 • Şişkinlik
 • Nefes darlığı
 • Braxton-Hicks kasılmaları

Hamilelik belirtileri nelerdir?

Değişken ruh hali: Ruh halindeki değişkenlik özellikle 1. tremester sürecinde gelişen bir durumdur. En önemli sebebi östrojen ve progesteron hormon seviyelerinin yükselmesinden kaynaklanmaktadır. Bu artıştan ruh hali de etkilenip, normal zamanlardakinden daha duygusal olunabilir. Gebelikte sık görülür ve depresyon, sinirlilik, anksiyete ve öfori belirtilerini de birlikte getirebilir.

Kilo artışı: Hamilelikte kilo artışı 11. hafta ile birlikte başlayıp doğuma kadar ilerlemektedir. Göğüsler, rahim ve plasenta 3 kiloya kadar artış gösterirken kan ve yağ oranında da ciddi artışlar söz konusudur. Gebelik süresince 25-35 arası kilo artışı gerçekleşir.

İdrar kaçırma: Rahim büyümesi ile birlikte oluşan mesane üzerindeki basınç idrar artışına ve idrar kaçırmaya sebep olmaktadır. Ayrıca vücudun aşırı kan pompalaması sonucu böbreklerdeki sıvı geçişinin artması ile birlikte bu durum yaşanabilmektedir. Hapşırmak, gülmek ve öksürük gibi zorlayıcı durumlar sonucunda idrar kaçırma durumu ile karşılaşılabilmektedir. Bünyeye göre değişkenlik gösterebileceği gibi idrar kaçırmayı önlemek için düzenli banyo yapabilir ve günlük 300 ml ekstra sıvı tüketebilirsiniz.

Mide bulantıları ve ekşimesi: Hamilelikte mide bulantısı neredeyse tüm kadınlarda görülen ortak bir durumdur. Nedeni hala tam olarak bilinmese de özellikle sabah kalkınca gelişen mide bulantısı günün her saatinde ve çevresel faktörlerle birlikte görülebilmektedir. Örneğin çoğu gebelikte bazı yemek kokularının mide bulantısına yol açtığı bilinmektedir. Sabah yaşanılan bulantıların önüne geçebilmek için tuzlu kraker tüketilebilir. Ayrıca değişen hormonlarla birlikte mide ve yemek borusu arasındaki kapakçık gevşer ve mide ekşimesine neden olur. Mide ekşimesini önlemek için sık ve az yemek yeyip midenizi zorlamaktan kaçınabilirsiniz.

Yorgunluk ve halsizlik: Gebeliğin erken dönemlerinde yorgunluk ve halsizlik durumu yaşanmaktadır ve bu oldukça normaldir. Gebe kaldıktan 1 hafta sonra olağan dışı yorgunluk yaşanabilmektedir. Düşük kan basıncı ve kan şekeri bu durumu tetikleyen faktörler arasındadır. Uykunuzu yeterince alın, kaliteli uyku için yattığınız odanın hafif serin olmasını sağlayın. Zira hamilelikle birlikte vücutta artan sıcaklık rahat uyumanıza engel olabilir.

Şişkinlik: Hamilelik süresince en fazla görülen semptomlardan biriside ayaklarda ve bileklerde görülen şişkinliktir. Büyüyen rahim ile birlikte bacaklarda yer alan damarlardaki kan akışı yavaşlayıp sıvı artışı görülebilmektedir. Ayağınızı sıkmayacak uygun ayakkabılar giyinmeyi tercih edebilir ve ayağınızın altına yastık koyabilirsiniz.

Gebelik belirtilerinde diğer yaşanılanlar

Göğüslerdeki değişiklik: Göğüsler gebelik boyunca gelişir ve genişler. Meme uçlarında sarı bir sıvı oluşumu başlar. Ayrıca bu dönemde göğüslerde hassasiyet yaşanmaktadır. Hormonsal değişikliğe bağlı olarak birkaç hafta sonra bu durum normale dönebilir. Bu süreçte hassas göğüslere uygun, pamuklu ve telsiz sütyen giymeyi tercih edin.

Sivilce oluşumu: Artan kan hacmi ve yüksek hormon seviyeleri, damarlarda ki kan akışını hızlandırır. Artan kan akışı ile birlikte yağ bezeleri de fazla salgılanır ve ciltte parlak bir görünüm oluşur. Tabi, yağ bezelerinde ki artış oluşumu sadece parlak görünüm sağlamayıp aynı zamanda sivilce (akne) çıkmasına sebep olmaktadır.

Baş ve sırt ağrısı: Çoğu hamilelikte hormonların değişmesi ile birlikte baş ve sırt ağrısı görülebilmektedir.Baş, göz ve sırt ağrıları hamilelikte karşılaşılan en sık sağlık sorunları arasındadır. İstirahat edilmesi etkili olabilmektedir.

Nefes darlığı: Genişleyen rahim ile birlikte diyaframa basınç uygulanır. Uygulanan basınç sonrası diyafram göğüse doğru itilmesi ile birlikte nefes darlığı görülmektedir.

Braxton-Hicks kasılmaları: Doğumdan önceki haftalarda birçok kadın uterus kasılmaları yaşar. Braxton-Hicks kasılmaları gerçek kasılmalarından farklı olarak, zayıftır ve düzenli aralıklarla ortaya çıkmazlar.

Kabızlık: Hamilelik sırasında, gıdaların bağırsaktan yavaş geçmesine neden olan progesteron hormonun yüksek seviyesi kabızlığa neden olabilmektedir. Ayrıca, menstrüel dönemdeki belirtilere benzer şekilde, hamileliğin erken dönemlerinde şişkinlik meydana gelebilir. Şişkinliğin yanı sıra yaşanılan hormon değişikliği kabızlığa neden olabilmektedir. Olası bir kabızlığın önüne geçebilmek için bol su için, lifli gıdalar tüketin ve hafif egzersizler yapın.

Hamilelik belirtileri ne zaman başlar

Gebeliğin ilk haftası adet döneminizin sonuna dayandığı için son adet dönemi hamileliğin ilk haftası olarak kabul edilir. Kimi kadınlarda ilk trimestrde (gebeliğin her 3 aylık dönemleri) /hamileliğin ilk haftalarında belirtiler görülebilirken kimilerinde ilerleyen haftalarda gelişebilmektedir. Gebelik belirtisi aynı zamanda menstrual (regl) döneminden önce yaşanan semptomlar ile benzerlik gösterebileceği için genellikle sıradan bir durum olarak görülebilmektedir.

Adet kaç gün geçerse hamilelik olur?

  Stres, ilaç kullanımı, hormonsal değişiklik veya hastalık gibi istisnai durumlar dışında 7 günden uzun sürerse olur.

Hamilelik testi ne zaman yapılır?

  En doğru zaman, adetin gecikmesini takip eden 1 haftalık zamandır.

Hamilelikte kaçıncı aydan sonra cinsel ilişkiye girilir?

Özel bir engel durumu söz konusu değilse, belirli bazı pozisyonlarda son aya kadar girilebilir.

Hamilelik belirtileri her kadında farklı yaşanabileceği gibi alınan önlemler hamilelik belirtisi olan birçok kadına göre değişkenlik gösterebilmektedir. Anne olacağınız müjdesini aldığınızda bu süreci doktorunuzla takip edip onun uyarılarını dikkate almanız en doğru adım olacaktır.

Hamilelikte cinsel ilişki zararlı mıdır, ne zaman olur, pozisyonları nelerdir

Hamilelikte karın ağrısı normal mi? neden olur ve nasıl geçer

Gebelik testi nedir, kan testleri, idrar testleri ve testi fiyatlar

Gebelikte idrar yolu enfeksiyonu, üriner sistem enfeksiyonu tedavisi

Hakkında @dm!n

Püf Noktaları, Sağlık, Diyet, Yemek Tarifleri, Seyahat, Kişisel Bakım, Yaşam konularını bir arada bulacağınız, Türkiye'nin ilk ve tek sosyal paylaşım sitesi olarak size fayda sağlayacak içerikler yayınlamaktayız. Sizde bize fayda sağlamak için beğendiğiniz yazımızı sosyal medya hesaplarınızda paylaşın!...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

7.000 ABONE ARASINA KATIL!..

ÜCRETSİZ ABONE OL, ANLIK HABERİN OLSUN