Anasayfa » ANNE & ÇOCUK » Hamilelikte boğaz ağrısı neden olur, nasıl geçer, iyi gelen bitkiler
hamilelikte boğaz ağrısı ve enfeksiyonu

Hamilelikte boğaz ağrısı neden olur, nasıl geçer, iyi gelen bitkiler

Hamilelikte boğaz ağırısı soğuk algınlığı ve grip gibi viral enfeksiyolardan oluşurken bazende bakteriyel enfeksiyonlardan kaynaklanan iltihabik bir durumdur. Reflü, toz ve polen alerjisi, boğazdaki kas spazmaları, ve kimyasal maddelere maruz kalmak gebelikle boğaz ağrısı için risk faktörü oluşturmaktadır.

Gebelikte boğaz ağrısı nedenleri

Belirtiler ve semptomlar aşağıdakilerden birini veya daha fazlasını içerir:

  • Kızarıklık
  • Boğaz ağrısı
  • Bademciklerde şişkinlik
  • Ses kısılması
  • Yutkunmada zorlanma
  • Kulak ağrısı

Östrojen ve progesteron seviyelerindeki değişiklikler, mide bulantısı ve baş ağrısı gibi diğer etkenlerle birlikte hamilelikte boğaz ağrısına neden olabilmektedir. Genellikle ortalama yedi gün içinde kendiliğinden azalmakla birlikte endişe edici bir durum değildir ve sadece küçük bir boğaz tahrişidir. Bununla birlikte, grup A streptokok bakterilerin neden olduğu şiddetli boğaz ağrısı ile karıştırılmaması önemlidir. Hamilelikte step boğaz enfeksiyonu oldukça bulaşıcıdır ve doktora görünülmesi gerekebilir.

Öte yandan hamilelikte boğaz ağrısı bebeğe zarar verir mi diye endişeler yer alırken evde uygulanabilecek bazı doğal tedavi yöntemleri oldukça etkilidir.

Hamilelikte boğaz ağrısına ne iyi gelir

Neyse ki, hamilelikte boğaz ağrısına iyi gelen bitkiler ve doğal tedavi yöntemleri bulunmaktadır.

Tuzlu Su ile Gargara

Ilık bir tuzlu su ile gargara yapmak, hamilelik sırasında boğaz yanması için deneyebileceğiniz en güvenli ve doğal yöntemlerden bir tanesidir. Tahriş olan boğazı temizlerken mukusu gevşeterek boğaz ağrısının giderilmesine yardımcı olur.

Aynı zamanda tuz ile yapılan gargara, şişmiş dokulardaki fazla nemi dışarı alarak boğaz iltihabını hafifletir. Tuzun antiseptik ve antimikrobiyal özellikleri bakteri üremesini engelleyerek, oluşacak herhangi bir mikrobik enfeksiyonu temizlemeye yardımcı olur .

BMC Sağlık Hizmetleri Araştırması’nda yayımlanan 2008 tarihli bir çalışma, günde üç kez tuzlu su ile gargara yapılmasının üst solunum yolu enfeksiyonlarında % 40’lık bir azalma sağladığını ispatlamıştır.

1 bardak ılık suya ½ çay kaşığı tuz ekleyin.

Tuzun çözülmesi için iyice karıştırın.

Tükürmeden önce yaklaşık 1 dakika bu çözeltiyle gargara yapın.

Boğaz ağrısından kurtulmak için bunu günde en az 3 defa tekrarlayın.

Buhar Soluma

Buhar soluma, mukoza zarını nemlendirmesi sonucunda boğaz ağrısından hızlı bir rahatlama sağlar. Ayrıca kolayca nefes almanızı sağlayarak rahatça uyumanıza yardımcı olurken iyileşme sürecini hızlandırır.

Ocakta büyük bir tencereye su koyun ve buhar çıkana kadar kaynatın.

Kaynayan suyu derin bir kabın dökün.

Sıcak su içerisine bir miktar nane yağı gibi esansiyel bir yağ dökün.

Kafanızı bir havlu ile örtün ve kabın üstünden çıkan buharı soluyun.

Bu uygulamayı günde 2 veya 3 defa olacak şekilde 5-10 dakika yapın.

Buhar soluma yaparken dikkatli olun, çünkü sıcak buhar cildinizi ve gözlerinizi yakabilir. Sudan 8-12 cm uzakta olarak veya ara ara başınızı yavaşça kaseye doğru indirin. Gözlerinizi kapatın veya havluyla örterek yavaş ve derin nefes alın.

Zencefil

Reflü nedenli gelişen boğaz ağrısında asit oranını azaltmak için zencefil iyi bir seçenektir. Zencefildeki uçucu yağlar ve fenolik bileşikler gibi aktif bileşenler, mide asitlerini nötralize etmeye yardımcı olur. Zencefil ayrıca, genellikle asitliğe eşlik eden mide bulantısı ve kusma ile mücadele eder. Beslenme Dergisi’nde yayınlanan 2014 yılı çalışmasında, hamilelik sırasında mide bulantısı ve kusmadan muzdarip kadınlar için zararsız ve etkili bir alternatif seçenek olarak kabul edilebileceği bildirilmiştir.

Zencefil ayrıca antioksidan, antiviral, antifungal ve antibakteriyel özelliklere sahiptir ve hatta iltihabı azaltmaya yardımcı olur.

√ Zencefil çayını yapmak için, 1 bardak sıcak suya 1 çay kaşığı rendelenmiş zencefil ekleyerek 10 dakika süresince bekletin. Süre sonunda süzerek yemeklerden sonra ılık için.

√ Zencefilin ölçülü olarak alınması önemli olduğu için günde yalnız 2 bardaktan fazla tüketmeyin.

Ev Yapımı Tavuk Çorbası

Ev yapımı tavuk suyu çorbası gibi sıcak bir şeyler içmek, gebelikte boğaz yanması için oldukça etkilidir. Ev yapımı tavuk suyu çorbası, ağrıya neden olan enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olan vitamin ve minerallerin yanı sıra antienflamatuar özellikleri bakımından da zengindir. Ayrıca, tavuk suyu çorbasının içerdiği besinler vücudun bağışıklığını kuvvetlendirerek, bulaşıcı mikrobun vücuda girerek zarar vermesini önlemektedir.

Ayrıca bir kasesi mukozanın incelmesine yardımcı olarak boğazı rahatlatmaktadır. Gezen organik tavuk kullanarak çorbayı evde pişirerek üzerine soğan, zencefil, sarımsak, acı biber, havuç, kereviz, mantar ve maydanoz ekleyip tüketin. Lezzetini artması ve mineral takviyesi için deniz tuzu kullanın.

Elma Sirkesi

Ham, süzülmemiş elma sirkesi hamilelik sırasında boğaz ağrısı için kullanılabilecek çok etkili başka bir çözümdür. Elma sirkesi çoğu virüsün yaşayamadığı alkalize ortam oluşturur. Ayrıca enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olan iyi bakteri ihtiva eder.

 1-2 çorba kaşığı çiğ, süzülmemiş elma sirkesini 1 bardak ılık suda karıştırın. Bu çözelti ile günde 2-3 defa olacak şekilde 30-60 saniye gargara yapın.

Boğazınızda yerleşen enfeksiyonla mücadele etmeye yardımcı olmak için 1 çorba kaşığı çiğ, süzülmemiş elma sirkesini 1 bardak suyla karıştırarak günde iki defa için. Ayrıca 1 tatlı kaşığı bal ilave edebilirsiniz.

Sıcak Zerdeçallı Süt

Sıcak zerdeçallı süt içmek, hamilelikte bademcik iltihabı ve şişmesini azaltmaya yardımcı olmaktadır. Bu nedenle için iyi bir doğal tedavi yöntemi olarak kabul edilir.

Ek olarak, zerdeçal, boğazdaki ağrıyı azaltmaya yardımcı olan analjezik özelliklere sahiptir. Ayrıca enfeksiyonla mücadele etmesiyle birlikte bağışıklık sistemini güçlendirici etkiye sahiptir.

√ 1 çay kaşığı zerdeçal tozu ile 1 tutam karabiberi bir bardak ılık süt karıştırın.

Elde ettiğiniz karışımı tatlandırmak için 1 çay kaşığı bal ilave edin.

√ İyileşme sürecini hızlandırmak için bu karışımı günde 2 defa için.

Yeterli Ölçüde Sıvı Tüketin

Boğaz ağrısının ilk belirtileri ile karşılaştığınızda günlük tükettiğiniz sıvı miktarını arttırmalısınız. Sıvılar, mukozanın incelerek gevşemesine yardımcı olarak, boğazınızın iç duvarlarına yapışmasını ve tahrişe neden olmasını önler. Ayrıca, toksinlerin temizlenmesinde ve iyileşme süreci için önemli olan zararlıların nemlendirilmesinde etkili olur.

Diğer yandan, vücuttaki düşük sıvı miktarı dehidrasyona neden olarak, normalde boğazınızı nemlendiren yeterli tükürük üretimini engeller. Hamilelik sırasında enfeksiyon riskini azaltmak için harika bir yoldur.

  Düzenli aralıklarla günde 8-10 bardak ılık su içmelisiniz.

Çiğ bal ve limon suyu ile karıştırılmış kafeinsiz çay içebilirsiniz.

Meyve suları, sebze çorbası ve berrak et suları da nemlendirmeye yardımcı olur.

 Diyetinize su içeriği yüksek olan diğer meyve ve sebzeleri de ekleyebilirsiniz.

 Vücudun daha fazla su kaybetmesine neden olabilecek kafeinli içecek ve sodaları tüketmekten kaçının.

İstirahat Edin

Gebelikte boğaz ağrısı çekerken, konuşmayı en aza indirerek ses tellerinizi dinlendirin. Bu dönemde bağışık sisteminiz zayıfladığı için vücudunuz, bakteri ve virüslerle savaşmak için normalden daha fazla çalışır. Bağışıklık sisteminizin düzgün çalışmasına yardımcı olmak için, uygun şekilde dinlenin. Bu şekilde, vücudunuzun enerjisini toplayarak iyileşme sürecini hızlandırmaktadır.

Vücudunuzun ihtiyacı olan enerjiyi toplaması için günde 2 veya 3 defa uyumaya özen gösterin. Ayrıca, erkenden yatıp daha uzun ve verimli uyuyabilmek için akşam yemeğinizi erken saatlerde yapın. Belirli bir saatten sonra yemek yememeye özen gösterin.

Nemlendirici

Hamilelikte boğaz iltihabı geceleri daha kötüleşip uyku düzeninizi bozabileceği için zorlu bir süreç geçirebilirsiniz. İyileşme sürecinizi hızlandırmak için yeterince uykunuzu alabilmeniz için bulunduğunuz ortamı sıkça nemlendirin. Nemli havada nefes almak boğaz ağrısını yatıştırarak verimli uyumanızı sağlamaktadır.

Yatak odanızda veya evinizin fazla zaman geçirdiğiniz herhangi bir alanında nemlendirici cihaz kullanın. Nemlendiriciniz yoksa, derin bir metal kabı ılık suyla doldurup petek veya soba gibi bir ısı kaynağının yanına yerleştirin. Bu şekilde ısı ile birlikte buharlaşan su bulunduğunuz ortamın havasını yavaş yavaş nemlendirir.

Küf ve diğer alerjenlerin birikmesini önlemek için nemlendiriciyi duvarlardan uzak tutun ve içini belirli aralıklarla temizleyin.

Tahriş Edicilerden Kaçınma

Tahriş edici maddelerden kaçınmak zorunludur. Çünkü çevresel ve diğer tahriş edici maddeler boğaz ağrısının başlıca etkenlerindendir.

Boğaz ağrısı semptomlarını şiddetlendirecek en kötü zararlı madde, tabi ki, sigara ve diğer tütün mamulleridir. Bu nedenle sigara dumanına maruz kalacağınız alanlarda durmamaya özen gösterin.

Aynı zamanda, havadaki toz ve diğer kirletici maddelerden de kaçınmanız gerekir. Dışarı çıkmanız gerektiğinde bir yüz maskesi takabilirsiniz.

Ayrıca, sinüs tahrişine neden olup, hamilelikte boğaz ağrısı ve öksürük oluşumuna neden olabilecek parfüm ile her türlü kokulu spreylerinden sakının.

Hamilelikte boğaz enfeksiyonu için ipuçları!

 Hamilelikte boğaz enfeksiyonu ve ateş bebeğiniz için tehlikeli olabileceğinden doktorunuza başvurun.

Çiğ bal tüketiminden kaçının. Çünkü çiğ bal, siz ve bebeğiniz için sağlık sorunlarına neden olabileceği bilinen bir bakteri kaynağıdır.

Kafeinsiz çaylar için ve içine bir miktar limon ilave ederek tüketin.

Boğazınızı ferahlatmak ve nemlendirmek için hamilelikte boğaz ağrısı için pastil kullanabilirsiniz. Boğaz pastilleri, hamilelik sırasında genellikle güvenlidir.

Ağrıyı tetikleyebileceği için soğuk sıvı tüketiminden kaçının.

 Vitamin ve mineral bakımından zengin yiyecekleri tüketin, sağlıklı diyetler uygulayın.

Eşyalarınızı, bardak veya havluları,  enfeksiyonu olan bir kişiyle paylaşmayın.

Boğaz enfeksiyonu nedeniyle ağrı devam ederse doktora görünün.

Hamilelikte boğaz ağrısı ve yanması nedeni genellikle endişe edilecek bir durum değildir. Fakat yinede iltihaplı ve ateşe neden olabilecek durumlar ile karşılaşmamak için doktorunuza danışmanızda fayda olabilir.

Hakkında @dm!n

Püf Noktaları, Sağlık, Diyet, Yemek Tarifleri, Seyahat, Kişisel Bakım, Yaşam konularını bir arada bulacağınız, Türkiye'nin ilk ve tek sosyal paylaşım sitesi olarak size fayda sağlayacak içerikler yayınlamaktayız. Sizde bize fayda sağlamak için beğendiğiniz yazımızı sosyal medya hesaplarınızda paylaşın!...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

7.000 ABONE ARASINA KATIL!..

ÜCRETSİZ ABONE OL, ANLIK HABERİN OLSUN