Anasayfa » ANNE & ÇOCUK » Hamilelikte cinsel ilişki zararlı mıdır, ne zaman olur, pozisyonları nelerdir
hamilelikte cinsel ilişki zararlı mıdır, hamilelikte cinsel ilişki ne zaman olur, hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları nelerdir
hamilelikte cinsel ilişki

Hamilelikte cinsel ilişki zararlı mıdır, ne zaman olur, pozisyonları nelerdir

Hamilelikte cinsel ilişki zararlı mıdır? Cinsellik kadın veya erkek ayırt etmeksizin vücudun doğal bir ihtiyacıdır. Fakat özellikle hamilelik dönemlerinde gerek anne, gerekse baba adayları için seks yapmak tedirgin edici bir durumdur. Böyle olması da gayet doğaldır, çünkü bebeğin anne karnındaki konforunu düşünmek dünyaya getirmeden önce düşünülmesi gereken en baştaki şey olmalıdır. Hamilelikte cinsel arzu, çoğu zaman tek taraflı yaşanabilmektedir. Çünkü gebelikteki yaşanılan hormonsal değişiklikler, mide bulantısı, karın ağrısı, meme hassasiyeti ve yorgunluk gibi belirtiler cinsel arzuyu düşürebileceği gibi ilerleyen hamilelikteki, sırt ağrısı, karın ağrısı ve kilo alma durumları, isteksizliği tetiklemektedir. Bunlarla birlikte, hamilelikte cinsel ilişki kaçıncı aya kadar yapılabilir veya hamilelikte cinsel ilişkiye ne zaman girilir konuları neredeyse tüm anne ve baba adaylarının merak ettiği şeyler arasındadır. Tabi yalnız merak edilenin bununla sınırlı kaldığı söylenmez. Hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları da en çok merak edilen konular arasındadır.

Hamilelikte cinsel ilişki ne zaman olur, ne zamana kadar yapılır

Hamilelikte cinsel ilişki ne zamana kadar yapılır diye düşünüyorsanız, normal bir hamilelik sürecinde son 4 aya kadar yapılmasında sakınca olmadığı söylenilebilir. Sperm içerisindeki prostoglandin maddesinin yol açtığı rahim kaslarının kasılması, erken doğuma neden olabileceği için hamileliğin son haftalarında cinsellik önerilmemektedir. İkiz veya daha fazla gebelik durumlarında 6.aydan sonra ilişkiye girilmesi önerilmezken, normal gebelikte son 1 ay riskli olan zaman dilimleridir.

hamilelikte cinsel ilişki zararlı mıdır

Hamilelikte cinsel ilişki bebeğe zarar verir mi?

Hamilelikte cinsel ilişki bebeğe zarar vermez. Amniyotik kese ve uterusun güçlü kasları bebeği korurken, rahim ağzını adeta bir tıpa gibi kapatan kalın mukus (nişan) enfeksiyona karşı korunmaya yardımcı olur. Cinsel ilişki sırasında penis, vajinanın ötesine geçmeyeceği için bebeğe zarar veremez. Hamilelikte cinsel ilişki düşüğe sebep olmaz. Çünkü çoğu düşükler fetüs normal şekilde gelişmediğinde ortaya çıkar. Orgazm, yumuşak uterus kasılmalarına (meme uyarımı ve semende prostaglandinler gibi) neden olurken, kasılmalar genellikle geçici ve zararsızdır.

Hamilelikte cinsel ilişki zararlı mıdır?

Orgazm sırasında veya sonrasında bir miktar kasılma hissetmek normaldir. Ancak uzun süreli devam ediyor ve kesilmiyorsa, cinsel ilişkiden sonra herhangi bir ağrı ya da kanama varsa muhakkak doktorunuzla temasa geçin. Ayrıca bazı riski durumlarda cinsel ilişkiye girmenin sakıncaları bulunmaktadır.

  • Düşük riski, erken doğum riski olanlar
  • Önceden hamilelik kaybı yaşayanlar
  • Hamilelik dönemi süresinde vajinal kanama geçirenler
  • Kadın veya erkekteki cinsel yollarla bulaşan hastalığın olması
  • Kısmen veya tamamen açılma varsa
  • Amniyon sıvı sızıntısı oluyorsa

Bu durumlardan bir veya birkaçını yaşıyorsanız cinsel ilişkiden kaçınmalı veya en kısa zamanda doktorunuza başvurarak destek talep etmelisiniz. Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar hamilelikte bebeğin sağlığını olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Eşlerden birisinde yakın zamanda bulaşıcı bir hastalık tespit edildiyse vajinal, oral veya anal ilişkilerden kaçınılmalıdır.

hamilelikte cinsel ilişki ne zaman olur

Hamilelikte cinsel ilişki dini açıdan sakıncalı mıdır?

Kadınların adet dönemi gibi özel durumlar olmadığı sürece hamilelikte cinsel ilişki dini açıdan sakıncalı değildir. Ancak doktorun özellikle dikkat edilmesi gerektiğini belirttiği durumlar varsa yerine getirilmesi de bir o kadar dini yasak kadar önemlidir. Aksi durumlar her canlıda olduğu gibi bebeğin sağlığını tehlikeye atmakla eş değerdir.

Erken doğumu tetikler mi?

Orgazm sırasında spermdeki prostaglandinler rahim kasılmalarına neden olabilir. Yapılan çoğu araştırmaya, gebelik sırasındaki ilişkinin erken doğum riski ile ilişkili olmadığını göstermektedir. Şayet erken doğum riski varsa cinsel ilişkiden kaçınılmalıdır. Doğum zamanına yaklaşıldığı sürelerde (riskli süreler hariç) dahi erken doğumun tetiklenmesi muhtemel değildir.

Doğumdan sonra ne zaman cinsel ilişkiye girilebilir

İster normal doğum, isterse de sezaryen ile yapılsın vücudun iyileşmesi için belirli bir zamana ihtiyaç vardır. Doktor tarafından uygun olduğu söylenen zamana kadar cinsel ilişkiye girilmemelidir. Bu süre genellikle doğumdan 4 ile 6 hafta sonradır. Bu süre, serviksin kapanması, postpartum kanamanın durması veya yırtıkların iyileşmesi için gerekli olan zamandır. Doğumdan sonra cinsel ilişkiye girmeye hazır olduğunuzda kontrasepsiyon (dogum kontrol yöntemlerinin tümü) kullanarak ilişkiye girebilirsiniz.

Hamilelikte cinsel ilişki hakkında herhangi bir sorunuz ya da endişeniz olduğunda doktorunuzla konuşmaktan çekinmeyin. Anne ve bebeğin sağlığı için hamilelikte cinsel ilişkiye ne zaman girilir tam olarak öğrenmeli ve olması gerekenleri harfiyen uygulamalısınız.

Hamilelikte karın ağrısı normal midir, neden olur, nasıl geçer

Gebelik testi nedir, gebelikte kan testler nelerdir, gebelik testi fiyatları

Gebelikte idrar yolu enfeksiyonu nasıl tedavi edilir?

Yenidoğan bebek cilt bakım ve koruması nasıl olmalı

Hakkında @dm!n

Püf Noktaları, Sağlık, Diyet, Yemek Tarifleri, Seyahat, Kişisel Bakım, Yaşam konularını bir arada bulacağınız, Türkiye'nin ilk ve tek sosyal paylaşım sitesi olarak size fayda sağlayacak içerikler yayınlamaktayız. Sizde bize fayda sağlamak için beğendiğiniz yazımızı sosyal medya hesaplarınızda paylaşın!...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

7.000 ABONE ARASINA KATIL!..

ÜCRETSİZ ABONE OL, ANLIK HABERİN OLSUN