Anasayfa » PÜF NOKTALARI » Ihlamurun Faydaları Nelerdir, Ihlamur Çayı Nasıl Demlenir?
ıhlamurun faydaları
ıhlamurun faydaları

Ihlamurun Faydaları Nelerdir, Ihlamur Çayı Nasıl Demlenir?

Yüzyıllardır çeşitli hastalıkların tedavisi için kullanılan ıhlamur, “Tilia” olarak da adlandırılan ıhlamur ağacından elde edilmektedir. Bu ağaç oldukça hızlı büyür ve boyu 25 metreye kadar ulaşabilir. Ağacın insan sağlığına faydalı olan kısmı ise sarı ve beyaz renklerde açan çiçekleridir. Ihlamur çiçeği, özellikle bahar aylarında açar ve toplanmasının ardından kurutulur. Ilıman iklimde yetişen bu bitkinin sağlık açısından pek çok faydası bulunmaktadır. Peki, ıhlamurun faydaları nelerdir? Ihlamur çayı nasıl demlenir?

Ihlamurun Faydaları

ıhlamurun faydaları
ıhlamurun faydaları

Solunum Yollarını Rahatlatır, Öksürüğü Keser

Ihlamur, çok eski dönemlerden bu yana çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Bunlardan birisi de soğuk algınlığıdır. Özellikle kış aylarda daha çok rastlanan soğuk algınlığı ve öksürük gibi şikâyetlere iyi gelen ıhlamur çayı, solunum yollarında oluşan tahrişlere de iyi gelmektedir. İçine bal eklenerek içildiğinde etkisi daha da artan ıhlamur çayı, grip ve nezle ile baş etmenin en sağlıklı yollarından birisidir.

Vücut Direncini Arttır

ıhlamurun faydaları
ıhlamurun faydaları

Kış aylarında grip ve nezleye çok sık yakalanan biriyseniz ıhlamurun mucizevi etkilerinden mutlaka yararlanmalısınız. Çünkü ıhlamur, metabolizmayı güçlendirir ve vücut direncini arttırır. Yine kan dolaşımını arttıran bu çay, kış aylarında çok üşüyen kişiler için en etkili çözümdür.

Astım ve Bronşit ile Mücadelede Etkilidir

Ihlamurun faydalarından birisi de nefes açıcı etkisidir. Bronşları açan ve yumuşatan ıhlamur çayı, kronik astım hastalarının düzenli olarak tüketmesi durumunda oldukça iyi sonuçlar vermektedir. Bunların yanında yine bu şifalı çay, astım ataklarını da hafifletir.

Mikropların Vücuttan Atılmasını Sağlar

Ihlamur çayı, terlemeyi sağlayarak salgın hastalıklara neden olan mikropların vücuttan atılmasını sağlar. Bu çay içerisine biraz acı biber atılarak tüketildiğinde terletici etkisi daha da artmaktadır.

Bağırsakları Çalıştırır ve Hazmı Kolaylaştırır

Eğer özellikle kabızlık şikâyeti yaşıyorsanız ya da tembel bir sindirim sistemine sahipseniz ıhlamur çayı tüketmeyi deneyebilirsiniz. Bunun yanında bu bitki, mideyi kuvvetlendirerek hazmı kolaylaştırır.

ıhlamurun faydaları
ıhlamurun faydaları

Ihlamurun faydaları bunlar ile sınırlı değildir. Ihlamur aynı zamanda gözleri sağlığına yardımcı olur, saç dökülmesini önler ve cilt lekelerini ortadan kaldırır.

Ihlamur Çayı Nasıl Demlenir?

Ihlamur çayı, doğru şekilde tüketildiği sürece oldukça yararlıdır. Bunun için bir çay kaşığı ıhlamuru bir fincan içerisine koyun. Ancak buradaki en önemli nokta ıhlamurun kaynatılmamasıdır. Kaynamış suyu fincanın içerisine koyduğunuz kurutulmuş ıhlamurun üzerine ekleyin ve ardından 10 dakika kadar bekleyin.   Bu çayı yemeklerden sonra günde 3 kez tüketebilirsiniz.

 

Hakkında Bolwebce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

7.000 ABONE ARASINA KATIL!..

ÜCRETSİZ ABONE OL, ANLIK HABERİN OLSUN