Anasayfa » PÜF NOKTALARI » Kakule Nedir, Kakule Faydaları Nelerdir?
kakule faydaları
kakule faydaları

Kakule Nedir, Kakule Faydaları Nelerdir?

Kakule; Hindistan’da ithal edilen, insan sağlığı açısından birçok faydası bulunan bir bitkidir. Son dönemlerde en çok konuşulan ve aranan ürünlerden birisi olan kakule, çok az ülkede yetiştiği için pek fazla tanınmamaktadır. Hindistan’dan ithal edildiği için ülkemizde fiyatları yüksek olan kakule faydaları oldukça fazladır. Peki, bu bitkinin faydaları nelerdir?

Kakule Faydaları

kakule faydaları
kakule faydaları

Hazımsızlık Problemine İyi Gelir

Kakule, sindirim sistemini rahatlatır ve hazmı kolaylaştırır. Yine kakule faydaları arasında gaz ve idrar söktürücü özellikleri de sayılabilir. Bağırsak parazitlerin azaltarak yok eden bu şifalı bitkinin mideye pek çok yararı vardır. Özellikle reflü şikâyeti yaşıyorsanız, kakule tüketmenizi tavsiye ederiz.

Ağız Kokusunu Giderir

Bu şifalı bitkinin bir diğer faydası ise ağız kokularını gidermesidir. Gün içerisinde çeşitli nedenler ile ağız kokusu şikâyeti yaşayabilirsiniz. Bu durum da sosyal hayatınızı kötü yönde etkileyebilir. Böyle sıkıntılı durumlar ile karşılaşmamak için bitkinin kapsüllerinden satın alarak çiğneyebilirsiniz. Bunun yanında alkol kokusunu gidermek isteyenler için de kakule birebirdir.

İştahsızlığa Çaredir

kakule faydaları
kakule faydaları

İştah açıcı bitkiler arasında yer alan kakule, aynı zamanda solunum yolları hastalıklarına da iyi gelmektedir. Özellikle nezle, bronşit ve astım gibi hastalıkların tedavisi için kullanılabilecek olan bu bitki akciğerlere de fayda sağlar.

Hafızayı Güçlendirir

Eğer her şeyi unutmaktan şikâyetçiyseniz ve bazı şeyleri hatırlamakta güçlük çekiyorsanız kakule sizin için çare olabilir. Hafızanızın güçlenmesi adına düzenli olarak kakule tüketmeniz durumunda, unutkanlık probleminize son verebilirsiniz.

Cinsel Gücü Arttırır

Kakule faydaları arasında cinsel gücü arttırması da yer alıyor. Bu bitki, özellikle yurt dışında kahvesi ve çayı ile bilinmektedir. Bitki kahve ya da çay olarak tüketildiğinde cinsel gücü arttırdığı bilinmektedir. Kakulenin kahve ya da çayı, bitkinin tohumları kullanılarak yapılmaktadır.

Kakule Nasıl Kullanılır?

Kakule, ülkemizde yetişen bir bitki değildir. Bu nedenle ithal edilmektedir. Eğer bu bitkiyi kahve olarak tüketmek isterseniz, Türk kahvesinin içerisine öğüttüğünüz bir miktar kakuleyi ekleyebilirsiniz. Ancak kahveyi makinelerde değil cezvede hazırlamanızı öneririz. Özellikle kısık ateşte ve bakır cezvede hazırladığınızda çok daha lezzetli bir kahve elde edebilirsiniz.

kakule faydaları
kakule faydaları

Bunun yanında kakuleyi çay olarak da tüketebilirsiniz. Kakule çayı demlemek için; 1 bardak kaynar su içerisinde taze çekilmiş kakule tohumlarını ekleyin ve 15 dakika demlenmesini bekleyin. Bu çayı günde 3 fincan kadar tüketebilirsiniz.

Hakkında Bolwebce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

7.000 ABONE ARASINA KATIL!..

ÜCRETSİZ ABONE OL, ANLIK HABERİN OLSUN