Anasayfa » SAĞLIK » Kasık fıtığı nedir, ağrısı için ne yapılabilir
kasık fıtığı nedir, kasık fıtığı ağrısı için ne yapılabilir

Kasık fıtığı nedir, ağrısı için ne yapılabilir

Kasık fıtığı, vücudun bir kısmını çevreleyen kas veya doku duvarındaki zayıf bir noktadan geçtiğinde meydana gelir. Oldukça ağrılı bir rahatsızlık olduğu için tıbbi müdahale kaçınılmaz olurken birçok kasık fıtığı ameliyatı olmaktan kaçınarak doğal çözüm yollarına başvurmaktadır. Kasık fıtığı ağrısı, kronik hale gelmeden zencefil kökü, meyan kökü, aloe vera, karabiber tozu, ayran ve hint tohumu yağı kullanımının yanı sıra kilo verme, diyet değişiklikleri ve egzersizler gibi aktivasyonlarla giderilebilmektedir.

Kasık fıtık nedir, kasık fıtığı için ne yapılabilir?

Cilt yüzeyinin altında ve özellikle karın bölgesinde görülen bir topak veya şişlik gibidir. Ancak aynı zamanda üst uylukta, göbek deliğinde ve kasık bölgelerinde de görülebilmektedir. Oluşumu sonrasında tıbbi yardım şiddetle önerilirken, kasık fıtığı tedavisi için popülerlik kazanmış bazı ev yapımı ilaçlar ve ağrıyı azaltabilecek bazı koşullar bulunmaktadır. Evde hazırlayabileceğiniz bazı doğal tedavi yöntemleri şu şekildedir;

Hint Yağı

Tarih boyunca, Hint tohumu yağı mideyi ince bir astarla kaplayabildiğinden ve böylece iltihaplanmayı önlediğinden Hint tohumu yağı hazırlayabilir ve fıtığın ağrılı semptomlarını yatıştırmak için içebilirsiniz.

Aloe Vera suyu

Doğal bir anti-enflamatuar bileşik ve yatıştırıcı madde olarak bilinen aloe vera genellikle fıtık ağrısıyla mücadele eden insanlar için önerilmektedir. Aloe vera suyu her sabah meyve suyu şeklinde tüketilebilir. En iyi sonucu almak veya fıtık oluşma olasılığını azaltmak için her öğünden önce tüketilebilir.

Buz uygulaması

Kasık fıtığının semptomlarını yaşadığınızda genellikle karın veya kasıkta iltihaplanma, kızarıklık ve ağrı oluşur. En etkili çözüm olmasa da, etkilenen bölgeye doğrudan bir buz torbası uygulanması, kasılmaya neden olarak vücutta iltihaplanmayı azaltır ve genellikle ağrı ile bağlantılı olduğu şişkinliği giderir.

Zencefil kökü

Zencefil kökü karın ağrısını ve inflamatuar koşulları azaltmakta etkilidir. Midenize sağlıklı bir şekilde desteklemek ve ağrı oluşumunu azaltmak için çiğ zencefil yiyebilirsiniz. Fıtıklaşma durumunda oluşabilecek mide sularının mide ve yemek borusuna birikmesini engeller. Ayrıca zencefil kökü çayı ile ağrı ve iltihaplanmayı giderebilirsiniz.

Meyan kökü

Meyan kökü uzun yıllardır vücudun bu kısımları için iyileştirici özelliği ile bilinmektedir. Meyan kökü çayı tüketmek, hasarlı dokuların büyümesini hızlı bir şekilde engelleyerek analjezik özellikleri nedeniyle ağrı ve iltihapları hafifletir.

Kilo vermek

Çağımızın sorunlarından olan obezite, fıtık hastaları için önemli bir risk faktörüdür ve aynı zamanda iyileşme sürecini de oldukça yavaşlatır. Kilo verirseniz, vücudunuz daha az fiziksel baskı altında olacak, duruşunuz iyileşecek ve ağrı semptomlar doğal olarak kaybolacaktır. Ayrıca mide ve sfinkter üzerine daha az baskı kurulması için sık ama az öğünleri tercih etmelisiniz.

Diyet

Fıtığı önlemek veya tedavi etmek istiyorsanız, özellikle bazı yiyeceklerden kaçınmalısınız. Baharatlı ve asitli yiyecekler ile sindirimi zor olan yiyeceklerden mümkün olduğunca uzak durun. Bu tarz besinler mideyi daha fazla yorduğu için iyileşme sürecini de zorlaştırır.

Karabiber tozu

Karabiber tozu, sadece lezzet verici özelliğe sahip değildir. Yatıştırıcı mide sorunları ile ilişkilendirilmiş olup bağırsak iltihabını azaltıldığı bilinmektedir. Ayrıca, asit geri akışını bastırır, organ boşluğu duvarından içeri girmeye başladığında tehlikeye girebilecek olan bölgelerinde iyileşmesini destekler.

Stresi azaltmak

Kasık fıtığı oluşumunda diğer önemli faktörler stres ve endişedir. Vücuttaki aşırı stres hormonları vücudun organlarını zayıflatabilir ve bir bütün olarak metabolizmanızı daha fazla zorlayabilir. Mide sorunları ve reflü strese neden olabileceği için fıtık riskini tetikleyebilir veya hali hazırdaki oluşumunu arttırabilir. Meditasyon, yoga, akupunktur ve masaj gibi aktiviteler stresi büyük ölçüde azaltmaktadır.

Ölçülü egzersiz

Fıtıkların ana nedenlerinden birisi de gereğinde fazla ve ölçüsüz ağır kaldırmaktan ve vücudun kaldıramayacağı ölçüde egzersiz yapmaktan kaçınmalısınız.

Sebze suları ve lif tüketimi

Yeterli miktarda lifli gıdalar tüketin. Sebze suyu içmek fıtık için basit ve en etkili çözümlerden biridir. Özellikle düzenli olarak, havuç, ıspanak, soğan, brokoli ve lahana ile yapılan bir bardak sebze suyu tüketin. Sebzeler yoğun besin değeri ihtiva ettiği için iltihaplanmayı önleyerek yanma ve ağrılı semptomlarını hafifletir, karın boşluğundaki iyileşme sürecini hızlandırır. Sebze suyuna bir miktar tuz ilave etmek, etkilerini artırmada harika bir yöntemdir.

Kasık fıtığı tıbbi anlamda ciddi bir rahatsızlıktır. Bununla birlikte, ilerlemiş derecedeki fıtıklar uygun cerrahi işlemle tedavi edilmezse, her zaman bir komplikasyon ve hatta ölüm riski bulunmaktadır. Kendinizi zorlarsanız ve ani fıtık ağrısının başladığını hissederseniz, mümkün olan en kısa sürede tıbbi bir uzmana başvurmanız önerilir. Doğal yöntemler, fıtık vakalarında tamamlayıcı olma özelliğine sahiptir.

Hakkında @dm!n

Püf Noktaları, Sağlık, Diyet, Yemek Tarifleri, Seyahat, Kişisel Bakım, Yaşam konularını bir arada bulacağınız, Türkiye'nin ilk ve tek sosyal paylaşım sitesi olarak size fayda sağlayacak içerikler yayınlamaktayız. Sizde bize fayda sağlamak için beğendiğiniz yazımızı sosyal medya hesaplarınızda paylaşın!...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

7.000 ABONE ARASINA KATIL!..

ÜCRETSİZ ABONE OL, ANLIK HABERİN OLSUN