Anasayfa » PÜF NOKTALARI » Keten Tohumu Faydaları Nelerdir, Keten Tohumu Zayıflamak İçin Nasıl Kullanılır?
keten tohumunun faydaları
keten tohumunun faydaları

Keten Tohumu Faydaları Nelerdir, Keten Tohumu Zayıflamak İçin Nasıl Kullanılır?

Keten tohumu;  genellikle Akdeniz ikliminde yetişen, uzun boylu bir bitki türüdür. Bu bitkinin oldukça gösterişli, mavi çiçekleri bulunur. Bu çiçeklerin içerisindeki tohumlarda yaklaşık olarak 2-3 adet susam benzeri taneler vardır. Bu tanelere keten tohumu adı verilmektedir. Bitkinin tohumları, Omega-3 açısından oldukça zengindir. Ayrıca hayvansal gıdalar dışında B12 vitamini barındıran en önemli bitkisel kaynaktır. Bu bitkinin insan sağlığına pek çok faydası olduğu bilinmektedir. Peki, keten tohumunun faydaları nelerdir? Keten tohumu zayıflamak için nasıl kullanılır?

Keten Tohumunun Faydaları

keten tohumunun faydaları
keten tohumunun faydaları

Keten Tohumu Kilo Vermeye Yardımcıdır

Keten tohumunun faydaları arasında kilo vermeye olan etkisi sayılabilir. Bu anlamda kişilerin aklına takılan en önemli soru ise keten tohumu zayıflamak için nasıl kullanılır sorusudur. Diğer tüm tohumlarda olduğu gibi keten tohumunda da sağlıklı ve diyetsel yağlar bulunmaktadır. Bu sayede gün boyu tok kalmayı ve iştahın azalmasını sağlar. Bunun yanında daha fazla kalori yakan kas kütlesi oluşunu da destekler.  Ayrıca içeriğindeki yüksek lif içeriği, sağlıklı sindirim için oldukça önemlidir.

keten tohumunun faydaları
keten tohumunun faydaları

Keten tohumu ile zayıflama için bu tohumlar yemekten önce aç karnına tüketilmelidir. Bunun için 1 kaşık keten tohumu ezilmeli ve çiğnenmelidir. Sonrasında ise üzerine bir bardak su içebilirsiniz. Yine zayıflamak için bu tohumları spordan önce de tüketebilirsiniz. Bu sayede daha hızlı kilo vermeniz mümkün hale gelecektir.

Kansere Karşı Önleyici Etkisi Vardır

Keten tohumu üzerine yapılan araştırmalar, bu tohumların meme kanseri ve prostat kanseri gibi rahatsızlıkları önleyici etkisi olduğunu kanıtlamıştır. Çünkü bu bitki içerisinde hormonlara duyarlı kanserlere karşı koruma sağlayan Liganlar yer almaktadır. Bu Liganlar ayrıca tümör hücrelerini de inhibe etmektedir.

Bağırsak Sağlığı İçin Oldukça Faydalıdır

keten tohumunun faydaları
keten tohumunun faydaları

Keten tohumunun faydaları arasında kolon kanseri hücrelerinin oluşumunu engellemesi de yer alır. Çünkü bu tohumların içerisindeki AHA içeriği, kanser oluşumuna karşı savaşmaktadır.

Kolesterol Seviyesini Korur

Keten tohumu bitkisi, insan vücudundaki kolesterol seviyesini azaltır. Bununla birlikte kalp hastalıklarına yakalanma riski de azalmaktadır. Keten tohumunun içeriğinde yer alan Omega-3, vücutta bulunan kötü kolesterol seviyesini ciddi derecede azaltmaya yardımcı olur.

keten tohumunun faydaları
keten tohumunun faydaları

Keten tohumunun daha pek çok faydası bulunmaktadır. Bunlar arasında; romatizmal hastalıkları önlemesi, el ve ayaklardaki nasırları geçirmesi, menopoza iyi gelmesi ve hafızayı güçlendirmesi de yer almaktadır.

Hakkında Bolwebce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

7.000 ABONE ARASINA KATIL!..

ÜCRETSİZ ABONE OL, ANLIK HABERİN OLSUN