Anasayfa » PÜF NOKTALARI » Kişnişin Faydaları Nelerdir, Kişniş Nasıl Kullanılır?
kişnişin faydaları
kişnişin faydaları

Kişnişin Faydaları Nelerdir, Kişniş Nasıl Kullanılır?

Doğanın sunduğu mucizevi bitkilerden birisi olan kişniş, dünya mutfaklarının baş tacı durumundadır. Aşotu olarak da bilinen bu şifalı bitki, maydanozgiller familyasında yer almaktadır. Dışarıdan bakıldığında maydanozu andıran kişnişin anavatanı ise Akdeniz ülkeleridir. En fazla 60 cm. civarı bir yüksekliğe sahip olan bu tüysüz bitkiye Güney Kuzey Amerika’da “Çin Maydanozu” da deniliyor. Ülkemizde anason ile birlikte yetişen kişnişin faydaları oldukça fazladır. Peki, bu bitkinin insan sağlığına faydaları nelerdir?

Kişnişin Faydaları ve Kullanımı

kişnişin faydaları
kişnişin faydaları

İştah Açıcı Olarak Kullanılır

Kişniş yağının en bilinen faydası iştah açıcı etkisidir. Özellikle düzenli olarak tüketilmesi durumunda kilo almaya da yardımcı olmaktadır. Ancak kilo probleminiz varsa ve düzenli olarak diyet yapıyorsanız bu bitkiyi ya da yağını tüketmemenizi tavsiye ederiz. Çünkü kişniş iştahınızı açarak sürekli aç hissetmenize neden olabilir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Kişniş otu, bünyesinde kuarsetin ve apigein gibi bileşikleri barındırmaktadır. Bu da kişnişin çok ciddi oranda antioksidan barındırdığı anlamına gelmektedir. Bitkinin içeriğindeki antioksidanlar, vücudun arınmasını ve güçlenmesini sağlar. Bunun yanında bitkinin içeriğinde bol miktarda C vitamini de yer almaktadır.

Mide Sorunlarına İyi Gelir

kişnişin faydaları
kişnişin faydaları

Kişnişin faydaları arasında mide sorunlarına iyi gelmesini de sayabiliriz. Bu bitkinin yağının hemen hemen her türlü mide rahatsızlığını iyileştirici etkisi bulunmaktadır. Özellikle mide spazmı, mide delinmesi, mide yaraları ve ülsere karşı oldukça etkilidir. Kişniş üzerine yapılan araştırmalar, bitkinin mide salgılarını düzenlediğini ve midedeki gazın atılmasını sağladığını da ortaya koymuştur.

Cinsel İsteksizliğe Karşı Birebirdir

Kişniş, Orta Çağ’dan bu yanda afrodizyak olarak kullanılmaktadır. Bunun nedeni ise tüketildiğinde libido artışına neden olmasıdır. Uzmanlar, cinsel isteksizlik sıkıntısı çeken kişilerin kişniş kullanmasını önermektedir.

Ağız İçi Yaralarını Geçirir

Eğer sık sık ağız için yarası problemi yaşıyorsanız mutlaka kişniş kullanmalısınız. Çünkü kişniş antiseptik özelliği sayesinde ağız yaralarını iyileştirir. Bunun yanında aroması sayesinde ağız kokusu problemi de büyük ölçüde ortadan kaldırılabiliyor.

kişnişin faydaları
kişnişin faydaları

Kişnişin faydaları bunlar ile sınırlı değildir. Bu bitki aynı zamanda kansızlığa, göz nezlesine, iltihaplara ve strese karşı da oldukça etkilidir.

Kişniş Nasıl Kullanılır?

Kişniş, hoş aroması ve faydaları nedeniyle birçok yemekte kullanılmaktadır. Bunun yanında tohumları kullanılarak bitki çayı olarak da tüketilmektedir. Taze kişnişi haşlayıp üzerine yoğurt dökerek tüketmeniz durumunda vücudunuzdaki toksinleri atabilir ve sindirim sisteminizin düzene girmesini sağlayabilirsiniz.

Hakkında Bolwebce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

7.000 ABONE ARASINA KATIL!..

ÜCRETSİZ ABONE OL, ANLIK HABERİN OLSUN