Anasayfa » PÜF NOKTALARI » Lavanta Yağının Faydaları Nelerdir, Lavanta Yağı Nasıl Kullanılır?
Lavanta yağının faydaları
Lavanta yağının faydaları

Lavanta Yağının Faydaları Nelerdir, Lavanta Yağı Nasıl Kullanılır?

Lavanta yağı, lavanta çiçeğinin damıtılması sonucunda elde edilmektedir. Bu yağ, sadece ülkemizde değil dünya çapında da sağlık için kullanılmaktadır. Antik çağlardan bu yana faydaları bilinen ve bazı hastalıkların tedavisinde kullanılan bu yağ, rahatlatıcı masajlar ve aromaterapi tedavilerinde kullanılmaktadır. Lavanta yağının faydaları oldukça fazladır. Sahip olduğu özellikler ile hem tıpta hem de kozmetik alanında sıklıkla kullanılmaktadır.

Lavanta Yağının Faydaları

Lavanta yağının faydaları
Lavanta yağının faydaları

Ağrıları Geçirir

Lavanta yağının ağrı kesici ve iltihap sökücü özellikleri bulunmaktadır. Bu sayede ağrı, şişlik ve iltihap gibi şikâyetleri kısa süre içerisinde geçirmekte ve bu şikâyetleri yaşayan kişilerin rahatlamasını sağlamaktadır. Bunun yanında lavanta yağı; boğaz, bacak ve baş ağrısı ile kireçlenme gibi şikâyetlere de şifa olmaktadır.

Kaygı ve Stres ile Savaşır

Lavanta yağının faydaları arasında strese karşı olan etkisini de sayabiliriz. Özellikle gün içerisinde karşılaştığınız bazı durumlar karşısında yoğun stres ve kaygı yaşıyorsanız, lavanta yağı kullanabilirsiniz. Bunların yanında yüksek tansiyon şikâyeti yaşıyorsanız yine bu yağdan faydalanabilirsiniz. Çünkü lavanta yağının tansiyonu düşürdüğü bilinmektedir.

Lavanta yağının faydaları
Lavanta yağının faydaları

Stres ve kaygıdan uzaklaşmak için birkaç damla lavanta yağını sıcak su dolu bir kâseye damlatın ve başınıza havlu geçirerek bu sudan çıkan buharı soluyun. Bu uygulama sonrasında rahatladığınızı ve kaygıdan uzaklaştığınızı fark edeceksiniz.

Uykusuzluğu Giderir

Günümüzde pek çok kişi uykusuzluk problemi ile mücadele etmektedir. Geçmişte bu problemin üstesinden gelmek için yastıkların içi lavanta yaprakları ile dolduruluyormuş. Yine son dönemlerde yapılan araştırmalar da lavanta yağının uykusuzluğa iyi geldiğini ve uyku kalitesini arttırdığını kanıtlamıştır.

Eğer uykusuzluk problemi yaşıyorsanız, geceleri uyurken kullandığınız yastığınıza birkaç damla lavanta yağı damlatabilirsiniz.

Solunum Problemlerini Geçirir

Lavanta yağı, solunum yollarını açar ve solunum yolları ile ilgili problemlerin giderilmesine yardımcı olur. Yine içeriğindeki iltihap sökücü özellikler sayesinde astım ataklarını da önlemektedir. Bunların yanında özellikle kış aylarında yaşanan soğuk algınlığı, bronşit ve grip gibi rahatsızlıkların tedavisine de yardımcı olmaktadır.

Lavanta yağının faydaları
Lavanta yağının faydaları

Solunum yolları ile ilgili problemler için lavanta yağı nasıl kullanılır diye merak ediyorsanız, 5-6 damla lavanta yağı ile 2 yemek kaşığı kadar jojoba yağını karıştırın. Jojoba yağını bulma imkânınız yoksa bunun yerine zeytinyağı da kullanabilirsiniz. Bu karşımı birkaç gün göğsünüze sürün. Düzenli kullanımınız sonrasında solunum yolları ile ilgili şikâyetlerinizin azaldığını fark edeceksiniz.

Lavanta yağının faydaları sadece anlatılanlar ile sınırlı değildir. Bu yağ ayrıca saç dökülmesini ve kötü kokuları da önlemektedir.

 

 

Hakkında Bolwebce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

7.000 ABONE ARASINA KATIL!..

ÜCRETSİZ ABONE OL, ANLIK HABERİN OLSUN