Anasayfa » PÜF NOKTALARI » Moringa Nedir, Moringa Çayının Faydaları Nelerdir?
moringa çayının faydaları
moringa çayının faydaları

Moringa Nedir, Moringa Çayının Faydaları Nelerdir?

Son dönemlerde bitki çayları arasında en popüler olanlarından birisi de moringa çayıdır. “Mucize Ağaç” olarak da bilinen Moringa bitkisinden üretilen çay, ülkemizde özellikle de zayıflamak isteyenler tarafından kullanılıyor. Peki, Moringa bitkisi nerede yetişir, moringa çayının faydaları nelerdir? İşte tüm bu soruların cevapları ve daha fazlası…

moringa çayının faydaları
moringa çayının faydaları

Moringa Nedir?

Asıl adı “Moringa Oleifera” olan bitkinin tohumundan köküne hemen her parçası kullanılabilmektedir. Anavatanı Hindistan’ın kuzey bölgesi olan Moringa, aynı zamanda Sri Lanka, Endonezya, Meksika ve Filipinler’de yetiştirilmektedir. Oldukça dayanıklı olan bu bitki, kökten filizlenmekledir.  Bu nedenle de soğuk havalarda yapraklarını döker. Havalar ısındığında yeniden filizlenen moringa, çok hızlı büyüyebilir ve ilk yılında 4 metreye kadar ulaşabilir.

moringa çayının faydalarımoringa çayının faydaları
moringa çayının faydaları

Moringa bitkisi ülkemizde daha çok çayı yapılarak tüketilir. Ancak dünyanın çeşitli yerlerinde bu bitkinin tohumları fıstık olarak tüketilir. Yine yaprakları çeşitli salatalara eklenerek tüketilen bitki, bünyesinde bol miktarda A ve C vitaminleri ile kalsiyum barındırmaktadır.

Moringa Çayının Faydaları Nelerdir?

Moringa bitkisi dünyanın farklı yerlerinde baharat, yeşillik ya da fıstık olarak tüketilmektedir. Ancak ülkemizdeki en yaygın kullanım şeklinin çay olduğundan daha önce bahsetmiştik. Bu bitki nasıl tüketilirse tüketilsin bünyesinde barındırdığı bileşenler sayesinde oldukça faydalıdır. İşte moringa çayının o faydaları…

Kilo Vermeye Yardımcıdır

Eğer evde kilo vermenin yollarını arıyorsanız mutlaka moringa çayını denemelisiniz. Çünkü bu bitki en etkili ve sağlıklı kilo verme yöntemlerinden birisidir. Yapılan araştırmalar sonucunda moringa çayının metabolizmayı hızlandırdığı ve bu sayede vücudun hızlı bir şekilde kalori yakmasına neden olduğu kanıtlanmıştır.

Enerji Verir, Halsizliği Giderir

moringa çayının faydaları
moringa çayının faydaları

Kendinizi mutsuz ve halsiz hissediyorsanız moringa çayı tüketmeyi deneyebilirsiniz. Bu çay, her gün bir bardak kadar tükettiğinizde daha enerjik ve aktif olmanızı sağlayacaktır.

Kan Şekerini Düşürür

Şeker hastalığının en önemli nedeni yüksek kan şekeridir. Şeker hastalığı bazen ciddi sonuçlar doğurabilir. Ancak kan şekeri seviyenizi dengede tutmak ve şeker hastalığının olumsuz etkilerinden korunmak istiyorsanız mutlaka moringa bitkisinden faydalanmalısınız.

Antioksidanlar Bakımından Zengindir

Moringa çayının faydaları
Moringa çayının faydaları

Vücudumuzdaki serbest radikaller pek çok hastalığın en önemli nedenidir. Özelikle kalp ve şeker hastalıklarına neden olabilen serbest radikaller ile savaşmak için antioksidan alımı şarttır. Moringa çayında ise bol miktarda antioksidan vardır. Bu çay düzenli olarak tüketildiğinde serbest radikalleri yok eder ve pek çok hastalığın da önüne geçer.

Moringa çayının faydaları bunlarla sınırlı değildir. Bu çay aynı zamanda iltihabı önler, mide rahatsızlıklarını geçirir ve kansızlığa da iyi gelir.

Hakkında Bolwebce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

7.000 ABONE ARASINA KATIL!..

ÜCRETSİZ ABONE OL, ANLIK HABERİN OLSUN