Anasayfa » PÜF NOKTALARI » Muskat Nedir, Muskatın Faydaları Nelerdir?
muskatın faydaları
muskatın faydaları

Muskat Nedir, Muskatın Faydaları Nelerdir?

Muskat, tropik bir bitkiden çıkan çekirdeklere verilen addır. Günümüzde çeşitli yiyecek ve içeceklerde lezzet arttırıcı olarak kullanılan bu baharat, cilt hastalıklarından uyku problemlerine pek çok derde devadır. Ancak muskatın sağlık açısından faydalarını görmek için doğru kullanılması gerekiyor. Peki, muskatın faydaları nelerdir? Muskat nasıl kullanılır?

Muskatın Faydaları

muskatın faydaları
muskatın faydaları

Ağız Kokusunu Giderir

Muskatın faydaları arasında ağız kokusunu gidermesi sayılabilir. Çünkü bu baharatın antibakteriyal özelliği bulunmaktadır. Antibakteriyal özelliği ile kötü nefese çözüm olan muskat, ağızdaki bakterileri yok etmektedir. Ayrıca muskat, diş ve diş eti hastalıklarına da iyi gelmektedir.

Beyin Gücünü Arttırıyor

Muskatın beyin sağlığına da oldukça olumlu etkileri bulunmaktadır. Özellikle stres ve psikolojik yorgunluğa karşı beyin fonksiyonlarını uyarır. Bunun yanında konsantrasyon eksikliğine karşı da oldukça faydalıdır. Ayrıca muskat cevizinin içeriğindeki bileşenlerin hafızayı güçlendirici etkileri de bulunmaktadır.

Uykusuzluğu Giderir

muskatın faydaları
muskatın faydaları

Muskatın faydaları arasında rahatlatıcı etkisi de yer alır. Özellikle ılık süt ile birlikte tüketildiğinde sakinleştirici etkisi daha da artmaktadır. Eğer uyku problemi yaşıyorsanız, yatmadan hemen önce bir bardak ılık süt içerisine muskat katarak tüketebilirsiniz. Bu, uyku probleminize çare olabilir.

Cilt Sağlığını Korur

Muskatın içeriğinde yer alan antioksidan, serbest radikaller ile savaşır ve bu sayede cildi korur. Bunun yanında akne ve iltihabın meydana getirdiği tahrişi de azaltır. Ayrıca topik olarak kullanıldığında sivilce ve siyah nokta izlerini de azaltmaktadır.

Doğal Ağrı Kesicidir

muskatın faydaları
muskatın faydaları

Muskatın içeriğinde mentol benzeri bir bileşen de bulunmaktadır. Bu da doğal ağrı kesiciler arasında yer almasını sağlamıştır. Hastalık ya da yaralanmalara karşı kullanılabilen muskat, mide ve karın ağrılarının da önüne geçer.

Sindirim Problemlerini Giderir

Eğer sindirim ile ilgili problem yaşıyorsanız, muskat kullanabilirsiniz. Bunun için muskatı toz haline gelene kadar öğütüp tüketebilirsiniz. Bu şekilde tüketildiğinde düz kaslarda peristaltik hareketi teşvik ederek sindirime yardımcı olur.

Muskat Nasıl Kullanılır?

muskatın faydaları
muskatın faydaları

Muskatın faydaları oldukça fazladır. Ancak bu faydalardan yararlanabilmeniz için doğru şekilde kullanmanız şarttır. Muskatın tazesini ülkemizde bulmak zordur. Bu nedenle genellikle aktarlardan toz halinde satın alınabiliyor. Toz halindeki muskatı yemeklere, tatlılara ya da içeceklere ekleyebilirsiniz.

 

Hakkında Bolwebce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

7.000 ABONE ARASINA KATIL!..

ÜCRETSİZ ABONE OL, ANLIK HABERİN OLSUN