Anasayfa » PÜF NOKTALARI » Nane Yağının Faydaları Nelerdir?
nane yağının faydaları
nane yağının faydaları

Nane Yağının Faydaları Nelerdir?

Nane, yüzyıllardır tıbbi amaçlar ile kullanılan bir bitkidir. Tarihsel olarak Japon ve Çin tıbbında da kullanılmış olan bu bitkinin yağının faydaları oldukça fazladır. Nane yağının faydaları ile ilgili bilgilere İ.Ö. 1.000 tarihine dayanmaktadır. Hatta Mısır Piramitlerinde nane yağının kullanımına yönelik birtakım belgelere de rastlanmıştır.

nane yağının faydaları
nane yağının faydaları

Nane, bölgesel kullanımlar için oldukça uygun bir bitkidir. Bunun yanı sıra lavanta yağı ile karıştırıldığında faydaları daha da artmaktadır. Nane yağının sağlık açısından faydalarını duyan kişilerin en çok merak ettikleri soru “nane yağı nasıl yapılır” sorusudur. Bu yağı elde edebilmek için 350 gram taze nane yaprağı iyice ezilmelidir. Ardından 200 ml. badem yağı ya da zeytinyağını bir kabın içerisine alın ve ateşin üzerine koyun. Naneyi ekleyin ve düşük ateşte damıtın. Bu şekilde yarım saat ateşin üzerinde tutun. Son olarak ise bu karışımı bir kavanoz içerisinde 10 gün kadar bekletin.

Nane Yağının Faydaları

Kas Ağrılarına İyi Gelir

Nane yağının faydaları arasında en bilineni kaslara olan olumlu etkisidir. Bu yağ, içeriğindeki bileşenler nedeniyle ağrı kesici özelliğe sahiptir. Bu özelliği ile sırt ağrılarına ve acılı kas problemlerine iyi gelir. Bunun yanında tansiyondan kaynaklanan baş ağrıları için de oldukça faydalıdır.

nane yağının faydaları
nane yağının faydaları

Nane yağını ağrı kesici olarak kullanmak için ağrıyan bölgeyi yağ ile ovarak masaj yapmanız yeterlidir. Ağrının kısa süre içerisinde hafiflediğini fark edeceksiniz.

Zayıflamaya Yardımcı Olur

Nane yağı ile merak edilen sorulardan birisi de “nane yağı zayıflatır mı” sorusudur. Nane yağı ile ilgili yapılan araştırmalar, bu yağın koklanması durumunda açlığı geçici olarak baskıladığını ortaya koymuştur. Yine bunun yanında daha hızlı doygunluk hissi kazanılmasına da yardımcı olmaktadır. Eğer kilo vermeye çalışıyorsanız, aşırı yememek için tabağınıza birkaç damla nane yağı damlatabilir ya da yemek öncesinde nane yağından derin bir nefes alabilirsiniz.

Doğal Enerji Kaynağıdır

nane yağının faydaları
nane yağının faydaları

Eğer sürekli bitkin olmaktan şikâyetçiyseniz nane yağı koklayabilirsiniz. Özellikle tehlikeli enerji içecekleri yerine kullanılabilecek bu yağ, kronik yorgunluğa karşı birebirdir. Bunun yanında özellikle odaklanma sıkıntısı çekiyorsanız mutlaka nane yağından faydalanmalısınız.

Ateş Düşürücü Etkisi Vardır

Nanenin faydaları arasında ateş düşürücü etkisi de yer almaktadır. Bu yağ özellikle çocuklarda görülen yüksek ateşi düşürmek için doğal tedavi yöntemlerinden birisidir. Çocukların ateşini aspirin ya da diğer başka ilaçlar ile düşürmek yerine nane yağı ve Hindistan cevizi yağını karıştırarak boyun ve ayaklarına uygulayabilirsiniz.

 

Hakkında Bolwebce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

7.000 ABONE ARASINA KATIL!..

ÜCRETSİZ ABONE OL, ANLIK HABERİN OLSUN