Anasayfa » SAĞLIK » Kilo veremiyorum diyorsanız sebebi bunlar olabilir
kilo veremiyorum, kil verememenin nedenleri
KİLO VEREMİYORUM

Kilo veremiyorum diyorsanız sebebi bunlar olabilir

Denemediğiniz diyet programı, yapmadığınız egzersiz kalmadığı halde hala kilo veremiyorum ve ideal kiloma ulaşamıyorum diyorsanız nedenlerini farklı şekilde araştırmalısınız. Her şeyi doğru yaptığınız halde hala fazla kilolarınızdan kurtulamıyorsanız elbet bir sebebi vardır. Günümüzde kabullenmemiz gereken bir obezite sorunu evet var fakat her kilo veremiyorum diyenlerin şikayeti bundan dolayı olmasa gerek. Kilo veremiyorum psikolojim bozuldu demeyin, öncelikle aşağıdaki nedenlerin sizin hayatınızı ne ölçüde etkilediğini ölçümleyen;

Kilo veremiyorum ne yapmalıyım

Yapılan deney ve araştırmalar gösteriyor ki, kilo vermeyi engelleyen birçok faktör bulunmaktadır. Yalnız en sık karşılaştığımız ve aslında sorunun kaynağı olan bazı şeyler gözümüzün önündeyken dahi görülemez olmaktadır. İşte kilo vermeyi engelleyen sebeplerin bazıları;

Teknoloji

Diyetlerinizin bir işe yaramamasının en büyük etkenlerinden biri hareketsiz yaşamdır. Eskiden bir arkadaşınızla görüşmek için belki de saatlerce yürüyüp yol kaderken, şimdilerde sanal mesajlaşmalar aracılığı ile sohbet ediyorsunuz. Haliyle kas yapısı tembelleşiyor ve aynı oranda sindirim sisteminin çalışması olumsuz yönde etkilenerek kilo alımına neden oluyor.

kilo verememenin nedeni teknoloji
KİLO VE TEKNOLOJİ

Hızlı yemek

Hızlı yemek kilo almanıza neden olur bu nedenle yavaş yiyin. Beyin yapısı gereği çiğnenen besinlerin kaydını tutmaktadır. Hızlı yemek yenildiğinde tat alma duyusunu uzun sürede algılıyor ve gereğinden fazla besin tüketilmesine neden oluyor. Böylece doyduğunuzu anlamanızla, yemeye son vermeniz arasındaki zaman kısalıyor.

kilo verememenin nedeni hızlı yemek
HIZLI YEMEK

Tatlandırıcı kullanımı

Kilo almamak için sürekli şeker yerine tatlandırıcı kullanıyor olabilirsiniz. Fakat yapılan araştırmalar yapay tatlandırıcıların doğal kalori alımı konusunda vücudu kandırdığını ve bu nedenle de daha fazla şeker kullanma isteğine yol açtığını gösteriyor.

kilo verememenin nedeni tatlandırıcı kullanımı
TATLANDIRICI KULLANIMI

Hormonlu sebzeler

Salata malzemelerinizi iyi yıkadığınızda emin olmalısınız. Organik yetiştirilmiş olanları seçip, hormonlu sebze ve meyvelerden uzak durmalısınız. Hormonlu gıdalar vücutta şişkinliğe yol açtığı gibi kilo veremeyişinizde büyük rol oynamaktadır.

kilo verememenin nedeni hormonlu sebzeler
HORMONLU SEBZELER

Yağ oranı düşük yiyecekler

Yağ oranı yüksek ve düşük yiyecekler arasında aslında sanıldığı kadar çok fark yoktur. Yoğurt, süt ya da peynirde bu oran önemliyken, yağ oranı düşük bir kek ile yüksek olan bir yemek arasında hiçbir fark yoktur.

kilo verememenin nedeni yağ oranı düşük gıdalar
YAĞ ORANI DÜŞÜK GIDALAR

Meyve suları

Früktoz oranı yüksek olan meyve suları iştahınızı açar. Bu nedenle taze meyve suyu içmek ya da meyve yemek çok daha yararlıdır. Beyin, vücutta enerjinin azaldığını fark eder etmez açlık hissedilmemesine yol açan kimyasal maddeler salgılar. Bu kimyasal maddeleri salgılayan kısmı, aynı zamanda duyguları da kontrol eder ve sıkıldığımız veya kendimizi kötü hissettiğimizde buzdolabına koşmamızı başlıca sebebi de budur.

kilo veremiyorum diyorsanız sebebi meyve suları olabilir
MEYVE SULARI

Alkol tüketimi

Karaciğer vücudun yağ yakan organıdır ve eğer alkol gibi toksinlerle doluysa yakma işlemi için daha fazla efor sarf ederek enerji harcar ve yorulur. Bu nedenle içki içerken yağ ya da şekeri çok fazla tüketmemeye dikkat etmelisiniz.

kilo veremiyorum diyorsanız sebebi alkol tüketimi olabilir
ALKOL TÜKETİMİ

Salatalar

Diyet yaptığınız zaman yeşil salata yemeyi tercih edebilirsiniz fakat dışarıda yiyecekseniz soslu salata tercih etmemelisiniz. Çünkü özel soslarla yapılan bu salataların kalori bakımından hamburgerden çok da farkı yoktur.

kilo veremiyorum diyorsanız sebebi salatalar olabilir
SALATALAR

Doğum gününüz

Kış mevsiminde doğduysanız baştan kaybetmiş olma ihtimaliniz yüksek, çünkü yapılan araştırmalar kış bebeklerinin obeziteye daha yatkın olduklarını gösteriyor. Bunun sebebi ise daha yavaş çalışan bir metabolizmaya sahip olmalarıdır.

kilo veremiyorum diyorsanız sebebi doğum gününüz olabilir
DOĞUM GÜNÜNÜZ

Doğum kontrol hapları

Doğum kontrol haplarının içinde bulunan progesteron türevi maddeler vücutta su tutulmasına neden olabilirler. Bu etki kişiden kişiye değişmekle birlikte, biriken madde su olduğundan dolayı kalıcı bir kilo değişikliği yapması, beklenen bir yan etki değildir. Yine haplar beyinde açlık merkezine etki ederek iştah artışına neden olabilmektedir.

kilo veremiyorum diyorsanız sebebi doğum kontrol hapları olabilir
DOĞUM KONTROL HAPLARI

Uyku düzensizliği

Yapılan araştırmalara göre geceleri dört saatten az uyuyan kişiler daha çok uyuyanlara oranla fazla kilo alırlar. Çünkü yorgun bir vücut, normal günde yaktığı enerjiyi yakamaz ve metabolizma yavaşlar. Bunun için her gün uykunuzu düzenli almaya özen göstermelisiniz.

kilo veremiyorum diyorsanız sebebi uyku düzensizliği olabilir
UYKU DÜZENSİZLİĞİ

Evlilik

Yeni evli çiftler hep evlendikten sonra kilo aldıklarından şikayet ederler. Bunun nedeni ise birlikte aynı hayatı paylaşması sonucu her şeyi aynı anda yapma isteğidir. Fakat söz konusu yemek olunca bu yanlıştır, eşinizle aynı miktarda ya da aynı şeyleri yemeden de mutlu bir evliliğe sahip olabilirsiniz.

kilo veremiyorum diyorsanız sebebi evlilik olabilir
EVLİLİK

Tiroid sorunu

Sürekli yorgun hissediyorsanız, kilo almaya başladıysanız ve sürekli üşüyorsanız tiroidin tembelleşmiş olabilir. Bu durum metabolizmanızın daha yavaş çalışmasına neden olur. Bunun için bir uzmana başvurun ve balık, fındık gibi yararlı besinler tüketmeye dikkat etmelisiniz.

kilo veremiyorum diyorsanız sebebi tirod sorunu olabilir
TİROİD SORUNU

Kilo veremiyorum ne yapabilirim diyorsanız bunlara deneyip kısa sürede kilonuzu kontrol altında tutabilirsiniz. İsterseniz göbek yağlarınızdan kısa sürede kurtulmak için uygulamaya geçebilirsiniz.

Hakkında @dm!n

Püf Noktaları, Sağlık, Diyet, Yemek Tarifleri, Seyahat, Kişisel Bakım, Yaşam konularını bir arada bulacağınız, Türkiye'nin ilk ve tek sosyal paylaşım sitesi olarak size fayda sağlayacak içerikler yayınlamaktayız. Sizde bize fayda sağlamak için beğendiğiniz yazımızı sosyal medya hesaplarınızda paylaşın!...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

7.000 ABONE ARASINA KATIL!..

ÜCRETSİZ ABONE OL, ANLIK HABERİN OLSUN