Anasayfa » SAĞLIK » Kilo veremiyorsanız sebebi yoyo sendromu olabilir
yoyo sendromu nedir, yoyo sendromu tedavisi nasıldır
yoyo sendromu

Kilo veremiyorsanız sebebi yoyo sendromu olabilir

Sıkı bir diyet sonucunda başarıyla kilo verip bıraktıktan sonra tekrar kilo aldıysanız ve dolabınızdaki kıyafetler 34 ile 42 beden arasında geniş bir yelpazede ise yoyo sendromuna takılmış olabilirsiniz. Peki yoyo sendromu nedir? Çok sık ve yanlış tarzda yapılan diyetlerle hızla verilen kiloların fazlasıyla geri alınmasına yoyo sendromu denir. Bu süreçte kilolar tıpkı oyuncak yo yo gibi bir gider, bir gelir.

Diyet yapan insanların bütün emekleri boşa giderken aynı zamanda metabolizmasıda deforme olur. Çünkü aç kalarak yapılan diyetlerin ardından kilo kaybının hızlı bir şekilde gerçekleştiğini ve bu diyet sürelerinin her zaman kısa olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz. Vücudumuz uzun süre aç kalmayı reddeder ve bir süre sonra otomatik kontrol mekanizması devreye girerek metabolizmanın minimumda çalışmasını sağlar.

Verdiğiniz 35 kilodan sonra tartıda bir değişiklik görmediğiniz zaman motivasyonunuz düşer, moralin bozulur ve yemeğe devam edersiniz. Sonrasında yavaşlayan metabolizma karşısında tekrar hızlı kilo alma süreci başlar. Bu bir döngüdür ve her bir diyet süreci bir öncekine göre daha zor geçer. Kilo probleminiz git gide büyüyerek ideal kilonuzdan Gün geçtikçe daha da uzaklaşırsınız.

Yoyo sendromunun sebepleri nelerdir

# Psikolojik durum değişiklikleri

# Diyet kampları

# Zayıflama ilaçları

# Egzersizi sadece diyet sürecinde yapmak

# Diyet bitiminde tamamen egzersizi bırakma

# Aşırı yemek yeme ataklarının periyodik olarak tekrarlanması

# Sürekli kilo verme amaçlı diyet yapma

# Toplu şişmanlık tedavileri

# Akupunktur ile sıkı diyetler

Yoyo sendromu tedavisi nasıldır

  • Vücut ağırlığını istenilen düzeye indirmek
  • Kişinin besin ögesi gereksinimlerini yeterli ve dengeli oranda karşılamak
  • Yanlış beslenme alışkanlıkları ortadan kaldırmak
  • Sürekli kilo kontrolünü sağlamak
  • Uygulanan diyet programını bir yaşam tarzı haline getirmektir

Yoyo sendromunun olumsuz sonuçları

İnsan vücudu her duruma adapte olmaya programlanmıştır. Fakat açlığa olan adaptasyonu tokluk durumuna göre daha güçlüdür. Vücudunuzu aç bıraktığınızda veya yediklerinizi çok fazla kısıtladığınız da vücut yaşamını sürdürmek için ihtiyacı olan enerji kullanımını azaltır. Bu enerji ne kadar az olursa ileri dönemlerde kilo vermek o kadar zorlaşmaktadır.

Tüm bunlar yoyo sendromu tedavisinde kullanılan yöntemlerdir. Sendrom sonrasında uygulanacak diyetin başarısı hiç diyet yapmamış bir kişiye oranla çok daha zordur. Ulaşılan ideal ağırlığı kalıcı kılabilmek adına en az bir yıl bu kilo değerinin korunması gerekmektedir.

Hızlı kilo verdiren diyetlerin önerir misiniz

Bu olumsuz etkiye bağlıdır. Çevremizde yarı açlık diyetleri ile hızlı zayıflayıp bir daha ki diyetinde vermeyi başaramayan birçok insan görmeniz mümkündür. Bunu ekranlarda seyrettiğimiz sanatçıların kilo değişikliklerinde gözlemlemişsinizdir. Sürekli alınıp verilen kilolar metabolizmayı yavaşlattığı gibi yağ dokusunun artmasına ve olumsuz psikoloji oluşmasına sebep olmaktadır.

Hakkında @dm!n

Püf Noktaları, Sağlık, Diyet, Yemek Tarifleri, Seyahat, Kişisel Bakım, Yaşam konularını bir arada bulacağınız, Türkiye'nin ilk ve tek sosyal paylaşım sitesi olarak size fayda sağlayacak içerikler yayınlamaktayız. Sizde bize fayda sağlamak için beğendiğiniz yazımızı sosyal medya hesaplarınızda paylaşın!...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

7.000 ABONE ARASINA KATIL!..

ÜCRETSİZ ABONE OL, ANLIK HABERİN OLSUN